Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r.

Inne, Puck

Data 02.02.2021 00:00-01.09.2021 00:00
Miejsce Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Adres Stary Rynek 28 Kamienica Mieszczańska
Miejscowość Puck
Bilety normalny: 8 zł, ulgowy: 6 zł

W oddziale „Kamienica Mieszczańska” prezentujemy wystawę przygotowaną  z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem pt. Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r. 

10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller na czele wojsk Frontu Pomorskiego dotarł do Pucka, jedynego wówczas portu II Rzeczypospolitej i dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem poprzez wrzucenie w wody Bałtyku pierścienia otrzymanego od Polonii Gdańskiej. Na pamiątkę wydarzenia wbito również w dno morza słup graniczny. Na słupie umieszczono inskrypcję odnoszącą się do tej uroczystości oraz płaskorzeźbę orła jagiellońskiego. Był to symboliczny akt objęcia przez Polskę Bałtyku w posiadanie. Zaślubiny kończyły proces włączania Pomorza Gdańskiego w granice II RP. Wydarzenie to było zwieńczeniem 123. letniego oczekiwania ludności pomorskiej, w tym Kaszubów na powrót do macierzy.

Na wystawie zaakcentowane zostały takie momenty historyczne jak: Tworzenie Polskiej Armii we Francji, Konferencja Pokojowa w Wersalu, Traktat Wersalski, Utworzenie i przebieg Frontu Pomorskiego, Zaślubiny Polski z Morzem. Wywołane zostały postacie m.in.: gen. Józef Haller – dowódca Polskiej Armii we Francji, głównodowodzący Frontu Pomorskiego, Antoni Abraham – kaszubski działacz społeczny, propagator polskości Pomorza, Antoni Miotk – działacz niepodległościowy z Pucka, społecznik, uczestnik zaślubin Polski z morzem w Pucku; dr Józef Żynda – lekarz, kaszubski działacz społeczny, propagator polskości Pomorza, Jakub Myślisz – kaszubski rybak, uczestnik pierwszego rejsu pod polską banderą po polskim morzu, Leon Torliński – rolnik z Wielkiej Wsi, uczestnik pierwszego rejsu pod polską banderą po polskim morzu.

Wystawa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych.