Perły: (Nie)modernistyczna architektura pierwszej połowy XX wieku

Kultura,

Data 05.11.2020 17:00
Miejsce Wydarzenie online
Bilety muzeumgdynia.pl/wydarzenie

Muzeum Miasta Gdynia zaprasza na wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś. W związku z rozwijającą się sytuacją pandemiczną oraz nowymi restrykcjami przenosimy cykl wykładów “Perły” w całości do sieci.

Nienowoczesna architektura w dobie modernizmu wydaje się czymś paradoksalnym, a na pewno marginalnym. Jednak modernizm architektoniczny w XX stuleciu nie miał wyłącznie jednego oblicza. W kontraście do progresywnej i radykalnie modernistycznej architektury awangardowej, stanowiącej mainstream zarówno doktryny jak i praktyki architektonicznej, istniały tendencje będące wyrazem długiego trwania tradycji architektury porządkowej, niemniej mimo swego regresywnego i retrospektywnego charakteru, niewolne od różnych zabiegów i formuł modernizowania. Na wykładzie zaprezentowany zostanie pejzaż niemodernistycznej (a właściwie nie do końca modernistycznej) architektury 1 połowy XX wieku.

Prowadzenie - Hubert Bilewicz

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Formularze zapisów dostępne będą pod wydarzeniami na stronie muzeumgdynia.pl/wydarzenie