Pokaz przedpremierowy filmu "Słudzy"

Filmy, Gdynia

Data 08.11.2020 00:00
Miejsce Gdyńskie Centrum Filmowe
Adres Plac Grunwaldzki 2
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp płatny. Bilety dostępne na stronie

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. Z tej okazji Gdyńskie Centrum Filmowe i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu "Słudzy" w reż. Ivana Ostrochovsky'ego. 

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji, opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.