Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zobacz również

12 OPOWIEŚCI NA DOBRE CZASY

Kultura, Wejherowo

Data 21.10.2018 16:00
Miejsce Wejherowskie Centrum Kultury
Miejscowość Wejherowo

Prapremiera 21 października 2018 r. o godzinie 16:00 na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie – otwarty dla publiczności.
Ponownie spektakl wystawiony zostanie 11 listopada 2018 r. o godzinie 17:00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – otwarty dla publiczności (odbiór wejściówek od 11.10.2018 r. w kasach Filharmonii Kaszubskiej).

Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się międzywojenna historia Wejherowa. Był to czas wyzwań, wielkich nadziei, rozwoju miasta i inicjatyw społecznych, a impulsem do tego stało się odzyskanie przez Polskę niepodległości. Twórcy sięgnęli do anegdot, starych zdjęć, a także wspomnień Wejherowian m.in. syna burmistrza - Tadeusza Bolduana.

Sławomir Narloch, reżyser spektaklu: Tworzenie rocznicowych koncertów i spektakli, to bardzo trudne zadanie. Bardzo łatwo otrzeć się o kicz, patos, czy po prostu nudę. Chcę, żeby widowisko, które przygotowuję dla mieszkańców Wejherowa, a w zasadzie razem z mieszkańcami Wejherowa, było przede wszystkim wielkim radosnym świętem. Stąd tyle muzyki i rozmach przedsięwzięcia. Myślę, że o wielkich sprawach, takich jak odzyskanie niepodległości, trzeba mówić zawsze z perspektywy pojedynczego człowieka, a może nawet dziecka. Dopiero wtedy możemy ponazywać rzeczy od nowa, dostrzec jak cudowną i zarazem kruchą wartością jest wolność. A kiedy jesteśmy wolni, możemy uruchomić naszą wyobraźnię. Dlatego opowiemy o Wejherowie, do którego powróciła epoka lodowcowa, o Wejherowie, do którego dzieci przywiozły z Afryki nasiona bananowców, o Wejherowie, w którym zakochani spotykają się w nieistniejących kawiarniach na wzgórzach. To nie teatralne science fiction, tylko twory wyobraźni, która jest w stanie dokonać wielkich rzeczach tylko wtedy, gdy człowiek jest wolny.

Spektakl z rozbudowaną obsadą, w skład której wejdą soliści i muzycy współpracujący między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy oraz wejherowskie chóry: Chór Mieszany Camerata Musicale z gościnnym udziałem reprezentantów Chóru Męskiego Harmonia, Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9, a także wejherowscy aktorzy pasjonaci począwszy od dzieci i młodzieży z wejherowskich szkół, a skończywszy na nauczycielach i seniorach z Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, to ponad 100 artystów.

Za reżyserię i scenariusz spektaklu odpowiada Sławomir Narloch, a za muzykę Daniel Zieliński, którzy współpracują między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy.

"12 OPOWIEŚCI NA DOBRE CZASY"
SCENARIUSZ, TEKSTY PIOSENEK, REŻYSERIA

SŁAWOMIR NARLOCH

ASYSTENT REŻYSERA
ALEKSANDRA GAJEK

MUZYKA, DYRYGENT
DANIEL ZIELIŃSKI

SOLIŚCI
MAGDALENA CZUBA
JAN BOGDANIUK

PRZYGOTOWANIE CHÓRÓW 
ALEKSANDRA JANUS

PRZYGOTOWANIE EMISYJNE
WIESŁAWA SZYPELT

ILUSTRACJE
LILI WYSOCKA

WYSTĘPUJĄ 

ORKIESTRA TEATRU PIJANA SYPIALNIA
WEJHEROWSKI CHÓR MIESZANY CAMERATA MUSICALE
REPREZENTANCI CHÓRU MĘSKIEGO HARMONIA
CHÓR DZIECIĘCY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W WEJHEROWIE
UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11 IM. TEODORA BOLDUANA W WEJHEROWIE
UCZNIOWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁĄCEGO IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W WEJHEROWIE 
GRUPA ARTYSTYCZNA AVOKADO 
PRZEDSTAWICIELE GRUPY TEATRALNEJ SREBRNA NITKA PRZY WUTW

DODATKOWO CHÓR DZIECIĘCY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W WEJHEROWIE PODCZAS SPEKTAKLU WYKONA UTWÓR „ANIELE BÒŻI” – SŁOWA: KAZIMIERZ JASTRZĘBSKI, MUZYKA: TOMASZ FOPKE

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Oblicza Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.