Ania Witkowska - wernisaż

Kultura, Gdańsk

Data 16.03.2018 18:00-29.04.2018 00:00
Miejsce CSW Łaźnia
Adres Jaskółcza 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wernisaż prac Anny Witkowskiej, który odbędzie się 16 marca o godzinie 18:00.

Punktem wyjścia wystawy "We have one heart" jest historia z lat 70., a dokładnie zachowane listy Farouka, ojca męża artystki - Adama Witkowskiego. Rodzice Adama poznali się w Budapeszcie w 1976 roku. Halina, wówczas studentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Farouk, starszy od niej iracki Kurd, student historii na uniwersytecie w Bagdadzie, odbywał swoją pierwszą podróż po Europie. Dzięki listom Adam i Ania poznali historię ich miłości oraz przyczyny rozstania. Sprowokowały również zakończone pomyślnie poszukiwania Farouka, który - jak się okazało - nadal mieszka w Kurdystanie.

Historia Farouka daje artystce pretekst do rozważań na temat mechanizmów geopolitycznych i ekonomicznych wpływających na los człowieka oraz ich oddziaływaniu na dalsze pokolenia. Farouk jawi się jako everyman, którego koleje losów mogą przypominać wiele podobnych historii. Wystawa będzie więc próbą zmierzenia się z doświadczeniem nomadyzmu, tworzenia związków pomiędzy ludźmi różnej narodowości oraz konsekwencji wojny i jej wpływu na psychikę.