Rozproszenie. Emigracja Marca'68

Kultura, Gdynia

Data 17.03.2018 00:00-30.06.2018 00:00
Miejsce Muzeum Emigracji
Miejscowość Gdynia

W 50. rocznicę rozpętania w Polsce Ludowej antysemickiej kampanii, w wyniku której kraj opuściło blisko 13 tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego, Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje wystawę dokumentującą zarówno przebieg wydarzeń Marca '68 jak i losy wygnanych Żydów.

Wystawa "Rozproszenie" będzie skupiać się nie tylko na przyczynach, przebiegu i długofalowych skutkach antysemickiej nagonki lat 60, ale przede wszystkim pozwoli poznać osobiste historie uczestników wydarzeń marcowych i przymusowych emigrantów. Na szczególną uwagę zasługuje tu wideo instalacja artystyczna Krystyny Piotrowskiej "Wyjechałam bo...", gdzie kilkudziesięciu emigrantów opowiada o okolicznościach swojego wyjazdu, po polsku i w języku kraju obecnego zamieszkania. Częścią ekspozycji będzie też napisana w 1968 roku piosenka Agnieszki Osieckiej "W płomieniach żółtych liści", której tekst jest aluzją do marcowych wydarzeń.

Wystawa podzielona została na sekcje tematyczne, które pomagają lepiej zrozumieć szeroki kontekst Marca'68. Od sytuacji społeczności Żydów polskich do roku 1967, przez brutalnie stłumione protesty studentów przeciwko zdjęciu z afisza "Dziadów" Dejmka i czasy Małej Stabilizacji aż po traumę przymusowej emigracji ludności pochodzenia żydowskiego. Wśród wygnanych znaleźli się wybitni intelektualiści, ponad 200 dziennikarzy, 100 artystów, ludzie kultury i naukowa elita. Leszek Kołakowski, Zygmunt Bauman, Marian Eile, Krzysztof Pomian, Aleksander Ford, Ida Kamińska czy Leopold Unger to tylko niektóre z nazwisk, które w tym marcowym rozproszeniu straciła Polska, a które wystawa w Muzeum Emigracji pragnie przywołać.

Aby przypomnieć o przyczynach, reperkusjach oraz przebiegu wydarzeń marcowych ze szczególnym uwzględnieniem losów emigracyjnych zapraszamy także na program towarzyszący wystawie. Przez cały marzec w Muzeum Emigracji w Gdyni będą odbywały się spotkania i pokazy filmów odkrywające kolejne wątki historii Marca '68. Naszymi gośćmi będą Sabina Baral - autorka książki "Zapiski z wygnania" oraz Mikołaj Grynberg ze swoją najnowszą książką "Księga wyjścia" dokumentującą wspomnienia przymusowych emigrantów pomarcowych.

Dodatkowo, jako uzupełnienie informacji zawartych na wystawie, wyświetlimy filmy dokumentalne. Wśród nich "Skibet" Mariana Marzyńskiego, który jako jedyny utrwala atmosferę emigracji pomarcowej w czasie jej trwania.

Wystawę "Rozproszenie. Emigracja Marca 68" będzie można oglądać w przestrzeni Dworca Morskiego do czerwca.