Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji

Inne, Wejherowo

Data 17.03.2018 08:00-09.06.2018 12:00
Miejsce WCK
Miejscowość Wejherowo

Wejherowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza osoby dorosłe, które na co dzień pracują z obróbką drewna tj. rzeźbiarzy i stolarzy, do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji”, które odbywać się będą w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie od 17 marca do 9 czerwca 2018 roku.

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Celem prowadzonych zajęć jest nauczanie i rozpowszechnianie techniki budowy kaszubskiego instrumentu ludowego – bazuny, oraz propagowanie wiedzy o jej roli w kulturze kaszubskiej na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Warsztaty obejmują 12 spotkań (łącznie 48 godzin) podczas których uczestnicy pod okiem mistrza Pawła Gruby:

  • poznają historię bazuny,

  • nauczą się wykonawstwa bazuny w tym: obróbki surowców, budowy, konserwacji instrumentu.

Terminy spotkań (soboty pomiędzy 17.03 – 09.06.2018 r.) w godzinach 08:00 – 12:00 - marzec – 17 i 24 - kwiecień – 07, 14, 21 i 28 - maj – 05, 12, 19 i 26 - czerwiec – 02 i 09

Miejsce spotkań Filharmonia Kaszubska/Wejherowskie Centrum Kultury ul. Sobieskiego 255, Wejherowo.

22.06.2018r. – wydarzenie towarzyszące warsztatom – pokaz gry na stworzonych instrumentach podczas obrzędu ścinania kani jako wydarzenie dopełniające wiedzę na temat wykorzystania instrumentów ludowych w kulturze Kaszub.

Rekrutacja Formularz zgłoszeniowy (na dole strony) należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej (w formie scanu podpisanego dokumentu): [email protected] lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dostarczenie formularza nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Potwierdzenie uczestnictwa przesłane zostanie drogą mailową. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49

Opis instrumentu:

Bazuna była niegdyś wykorzystywana przez pasterzy oraz do celów obrzędowych, np. do wypędzania złych mocy, witania Nowego Roku, towarzyszyła też uroczystościom religijnym i obrzędowi ścinania kani. Bazuna była wykorzystywana także do innych celów, zwłaszcza jako instrument sygnalizacyjny i ostrzegawczy. Według tradycji instrument ten wykonywany jest z konarów lub pni drzew m.in. brzozy, klonu, olchy. Długość kaszubskich bazun zwykle nie przekraczała 2,5 metra, choć współcześnie spotyka się także dłuższe.

Biogram mistrza - prowadzącego

Paweł Gruba – urodzony w 1973 r. w Kartuzach, muzyk, twórca ludowy, gra na bazunie oraz na trąbce. Od kwietnia 1989 r. gra w kapeli w Kaszubskim Zespole Pieśni i Tańca Sierakowice na bazunie i trąbce. Koncertuje z tym zespołem po całej Europie, również w Azji. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie trąbki ad. Szymona Pawłowskiego.

Grając na bazunie:

  • zdobył nagrodę Starosty Powiatu Starogardzkiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Gry na Instrumentach Unikatowych i Byle Czym w Starogardzie Gdańskim (07.08.2005 r.),
  • zdobył II nagrodę w kategorii Solistów Instrumentalistów podczas 40 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (27.06.2006 r.),
  • zdobył I miejsce w kategorii instrumentalistów podczas 41 Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej (2017 r.)

Od 2000 roku jest organistą w parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Obecnie jest Kapelmistrzem i nauczycielem gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej Gminy Żukowo.

Instrument ludowy - bazuna stał się tak bliski Pawłowi Gruba, że postanowił stworzyć bazunę koncertowa, która zaprezentowana została podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie w dniu 05.07.2017 r. Uznano, iż prezentując bazunę w nowej odsłonie autor podniósł rangę instrumentu ludowego do rangi koncertowej.