Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Będzie gorąco. Kolosy (za rok) 2017 ruszają już 9 marca

Kultura, Gdynia

Data 09.03.2018 00:00-11.03.2018 00:00
Miejsce Gdynia Arena
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Jubileusz 20-lecia Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, przegląd najciekawszych wypraw i najważniejszych polskich dokonań eksploracyjnych ubiegłego roku, wybitni goście (m.in. Olek Doba, Marcin Tomaszewski, Anna Czerwińska, Rafał Fronia) i wreszcie, w niedzielę 11 marca, ceremonia wręczenia najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce – to wszystko i o wiele więcej już niebawem w Gdyni. Zapomnijcie o mrozach. Przez trzy dni nad morzem będzie gorąco. Kolosy (za rok) 2017 już 9-11 marca.

Największa podróżnicza impreza w Europie obchodzi w tym roku jubileusz. OSPŻiA odbędą się już po raz dwudziesty. W hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na podróżników i poszukiwaczy przygód z Polski i całego świata czeka prawie pięć tysięcy miejsc. Maraton filmów i pokazów zdjęć rozpocznie się w piątek, 9 marca o 11.00 i potrwa aż do niedzieli wieczór. Program jest niezwykle ciekawy i intensywny.

W piątek dużo samotnych, pieszych wędrówek, zarówno po długodystansowych szlakach terenowych – Kamila Kielar Zachodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, Agnieszka Dziadek przez Appalachy, Monika Picz przez Góry Skaliste, Łukasz Supergan przez Alpy – jak i po bezdrożach: Grzegorz Dzik przez Skandynawię, Maciej Besta przez Góry Byrranga (nie przejmujcie się, że nie wiecie, gdzie to, bo leżą naprawdę na końcu świata). Ponadto bardzo oryginalne przedsięwzięcia z pogranicza podróży, reportażu i etnografii (projekt #Za drzwiami, czyli Polska pod jednym adresem oraz wyprawa Magdaleny Konik we wschodni Kaukaz, by nauczyć się pasterskiego życia) oraz wyprawa dookoła świata jednoosobowym… samolotem.

W sobotę od rana jak zwykle seria prezentacji żeglarskich (dwa trawersy Atlantyku oraz rejsy polarne), a potem m.in. samotny marsz zimą przez Alaskę i Jukon trasą wyścigów psich zaprzęgów (Michał Kiełbasiński), niesamowita, samodzielna podróż samochodem terenowym przez Amerykę laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady sprzed dwóch lat (Michał Woroch i Maciej Kamiński poruszają się na wózkach inwalidzkich), zaskakująco dużo Grenlandii (wspinaczkowo, pieszo i kajakiem – Norbert Pokorski), góry (m.in. trawers Everestu przez Janusza Adamskiego) oraz jaskinie, a także – bo na Kolosach nie może ich zabraknąć – stali bywalcy, którzy po otrzymaniu w Gdyni nagród bynajmniej nie osiedli na laurach: Olek Doba, który po raz trzeci samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk (!), i Piotr Strzeżysz.

Z kolei w niedzielę uczta przede wszystkim dla fanów podroży rowerowych. Ponadto przez wszystkie dni: premiery książek i spotkania z ich autorami (m.in. Piotrem Pustelnikiem, Moniką Witkowską czy Tomaszem Owsianym), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

A co z okazji jubileuszu? Podróż. Rzecz jasna – sentymentalna. W niedzielne popołudnie mini przegląd prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły.

Tak jak w ostatnich latach, Kolosy odbędą się w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów – na czas imprezy staje się ona największą salą kinową w Polsce – oraz w sali seminaryjnej) oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników 20. OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w dużej sali.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Jedną decyzję Kapituły Kolosów już znamy. W tym roku jej członkowie po raz pierwszy podjęli ją wspólnie z nowo powołanym gremium – Honorową Kapitułą Kolosów. Werdykt? Super Kolos za całokształt osiągnięć trafi w ręce Anny Czerwińskiej, wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Organizatorami 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem strategicznym jest Miasto GDYNIA