Tania Cadiani - Język jako dźwięk

Kultura, Gdańsk

Data 19.01.2018 00:00-04.03.2018 00:00
Miejsce CSW Łaźnia
Adres Strajku Dokerów 5 (Nowy Port)
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

Wystawa Język jako dźwięk to prezentacja pracy Tanii Candiani, która wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 zaprezentowana zostanie multimedialna ekspozycja, łącząca video i sound art z performansem, która stanowi unikalną diagnozę współczesnej polszczyzny.

W ramach swojego projektu Candiani przygląda się - a może raczej przysłuchuje - brzmieniu i rytmowi języka polskiego. Cięte i urywane spółgłoski, wypowiadane przez każdą z aktorek biorących udział w instalacji, wydają się silnie na siebie oddziaływać, mimo iż każda zachowuje autonomię. Wzajemnie ze sobą rezonując, pozwalają dostrzec partyturę języka. Instalacja Candiani pokazuje, że do podszewki języka najskuteczniej dociera się z zewnątrz - z perspektywy twórczo manipulującej nim cudzoziemki.

Tania Candiani jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013). Wystawa w Łaźni jest efektem pobytu rezydencyjnego artystki w Polsce.