Jerozolima utrwalona - wystawa

Kultura, Gdańsk

Data 09.01.2018 10:00-09.02.2018 18:00
Miejsce Centrum św. Jana
Adres Świętojańska 50
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii z kolekcji École Biblique et Archéologlique Française w Jerozolimie.

W kolekcji dominikańskiej biblioteki École Biblique et Archeologique Française de Jérusalem, najstarszej katolickiej uczelni w Jerozolimie (1890) jest ponad 15 tysięcy fotografii wykonanych w różnych technikach fotograficznych, zdigitalizowanych przez o. Jean-Michela de Tarragon OP.

Prezentowane na wystawie zdjęcia w większości zrobione są przez zakonników i ukazują Jerozolimę końca XIX wieku. To unikalna wystawa ukazująca monumentalne piękno miasta z kamienia, które oparło się działaniom ludzi i czasu, pełne zadumy nad sobą, opowiadające o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, religii i świeckości.

Spoglądając na zdjęcia, można z łatwością zrozumieć, dlaczego ponad sto lat temu badaczom wydawało się, że miasto opiera się upływowi czasu i za czasów Jezusa mogło wyglądać niemal tak samo. Czarno-białe ujęcia przedstawiają nie tylko miejsca najważniejsze dla chrześcijan, ale i miejskie ulice, place, targi, bramy. Dominikanom udało się mimochodem utrwalić nie tylko stan zabytków, ale przede wszystkim życie miasta. (Martyna Nowicka, Gazeta Wyborcza Kraków, 22 czerwca 2017)

Do zbiorów trafiły również fotografie z innych instytucji lub od osób prywatnych, chcących uchronić je przed zniszczeniem.

Opracowanie zbiorów: Jean-Michel de Tarragon Op

Producent wystawy: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Pomysłodawca: Janusz Makuch

Kurator: Iza Wałek

Współpraca organizacyjna: Małgo Dziedzic, Damian Nowak

Współpraca: Paweł Trzopek Op

Partner wystawy: Instytut Francuski w Krakowie, Konsulat Generalny w Krakowie