Wieczór Trzech Król

Filmy, Gdynia

Data 06.01.2018 19:00
Miejsce Multikino
Miejscowość Gdynia
Bilety 38 zł , ulgowy 32 zł

British Council i Multikino zapraszają na spektakl "Wieczór Trzech Króli" z Barbican Theatre. Przebojową komedie Szekspira będzie można zobaczyć ponownie 6 stycznia 2018 o godzinie 19.00 w wybranych kinach sieci Multikino w ramach cyklu "Teatr Brytyjski w Multikinie".

"Wieczór Trzech Króli" to jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira, zasadzająca się na typowym qui pro quo, a jednak znacznie mądrzejsza i głębsza, niż opierające się na tym samym zabiegu dużo późniejsze europejskie farsy. Reżyser Simon Godwin, którego realizacje "Człowieka i nadczłowieka" i "Strategii gołych kawalerów" oglądaliśmy w cyklu "National Theatre Live", wykreował ten żywiołowy i radosny spektakl głównie dla Tamsin Greig ("Drugi hotel Merigold", "Tamara i mężczyźni", "Pamiętnik Anny Frank"). Obok niej zgromadzono jednak równie gwiazdorską obsadę: Daniel Rigby (seriale "Flowers" i "Jericho"), Tamara Lawrence ("Undercover"), Doon Mackichan ("Smack Pony") i Daniel Ezra ("Zaginiony", "Undercover").

Statek rozbija się na skałach. Viola wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem zostaje wyrzucona na brzeg Illirii: ona w pobliżu miasta, on gdzieś w niedostępnej części wyspy. Viola, aby przetrwać i odnaleźć brata, postanawia przebrać się za mężczyznę i wkroczyć na nieznany teren. Pod imieniem Cesaria przystaje na służbę do księcia Orsino, w którym się zakochuje. Książę tymczasem posyła ją do swej ukochanej Olivii. Dziewczyna zakochuje się w posłańcu, nie przeczuwając, że to przebrana kobieta...

Tak zaczyna się obłędny wir, komedia omyłek, ale także szał namiętności i ważnych pytań o rolę płci, dominację mężczyzn i inne, nie mniej skomplikowane, uniwersalne problemy. Co ciekawe, w tekście sztuki nie ma żadnego nawiązania do tytułowego Święta Trzech Króli. Angielskie święto Twelfth Night, wedle starej tradycji, przypadała na wieczór 5 stycznia, czyli przed 12. dniem po Bożym Narodzeniu i dzień przed Objawieniem Pańskim, kiedy to trzech mędrców miało dotrzeć do stajenki. Przez cały ten dzień świętowano. Może właśnie dlatego William Szekspir chciał upamiętnić ten wieczór w sposób szczególny i komedii o miłości nadał tytuł "Twelfth Night, or What You Will" ("Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie").

Czas trwania ok.: 180 minut