Biało-czerwona na święto Niepodległej

Kultura, Gdynia

Data 11.11.2017 12:00
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Gdynia przygotowuje się do obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada miasto świętuje Urodziny Niepodległej. Tradycyjnie tego dnia ulicami Gdyni przechodzi barwna parada, a miasto zawsze wypełnia się barwami narodowymi. Takiej oprawy nie może zabraknąć i w tym roku, dlatego są miejsca, w których można dostać bądź kupić biało-czerwoną flagę.

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji, w mieście, odbędzie się szereg wydarzeń w ramach 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Tego dnia warto mieć przy sobie biało-czerwoną flagę lub wywiesić ją przed domem, w oknie, czy na balkonie.

11 listopada, w ramach obchodów 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej, na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji. Główna z nich to Gdyńska Parada Niepodległości. Ze względu na remont prowadzony w okolicach dworca SKM, tegoroczna trasa przemarszu została zmieniona. Biało-czerwony korowód wyruszy o godz. 12.00 z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, około godz. 13.00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

Poza głównymi obchodami będzie też wiele innych wydarzeń. Tego dnia ulicami Gdyni zawładną miłośnicy sportu. Z okazji święta 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości – nordic walking oraz Bieg Niepodległości. Główny wyścig biegu rozpocznie się o godz. 15.00. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 10 km. Startują na wysokości okrętu ORP „Błyskawica”. Dalej pobiegną: skwerem Kościuszki, aleją Jana Pawła II, ulicą Waszyngtona, św. Piotra, Tadeusza Wendy, Bernarda Chrzanowskiego, Polską, Janka Wiśniewskiego na Plac Kaszubski i potem ulicą Świętojańską, Piłsudskiego na Bulwar Nadmorski i z powrotem na skwer Kościuszki, gdzie zlokalizowana jest meta. Zmiany w organizacji ruchu kołowego tutaj.

[IMG]2[/IMG]

Po zakończeniu parady, około godz. 14.00, Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim. Królować będą pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym.

Natomiast między godz. 13.00 a godz. 16.00 na parkingu przy ul. Waszyngtona, obok budynku Gdynia Waterfront, wszyscy chętni będą mogli zobaczyć zabytkowe samochody. Tego dnia otwarte będą też muzea − Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica. Na placu Grunwaldzkim będzie też można zobaczyć wystawę „Demonstracja sztuki w mieście −Teatr Gdynia Główna”. A miłośnicy muzyki mogą udać się na popołudniowy koncert „Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego, przy ul. Biskupa Dominika 13A w Gdyni.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Między godz. 10.00 a godz. 14.00 w InfoBoksie dzieci będą mogły samodzielnie przygotować ozdoby niepodległościowe. Animatorki pokażą, jak wykonać flagi, kotyliony oraz wiatraczki w biało-czerwonych barwach.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.