Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Szemud – Razem dla Niepodległej

Kultura, Szemud, Bojano

Data 09.11.2017 00:00-26.11.2017 00:00
Miejscowość Szemud, Bojano
Bilety Wstęp wolny

Temat wolności w naszych dziejach przez wieki zajmował niezwykle istotne miejsce. Jak wiemy jeszcze niedawno niepodległość naszej Ojczyzny była zagrożona. Obecnie cieszymy się szeroko pojętą wolnością. Pragniemy tak kształtować młode pokolenie, aby ciesząc się wolnym krajem, wspólną, otwartą Europą zachowało jednocześnie pamięć o naszej niełatwej przeszłości, aby tę wolność potrafiło budować i cenić.

Dlatego właśnie samorząd przygotował dla mieszkańców gminy szereg propozycji pomagających uświadomić sobie, kim jesteśmy oraz co i kto sprawiał, że dziś Polska jest wspaniałym, wolnym krajem.

Wiele będzie się działo w listopadzie w gminie Szemud w kontekście Niepodległej Ojczyzny. Aby ułatwić znalezienie najodpowiedniejszej dla siebie formy uczestniczenia w święcie, zamieszczamy krótki harmonogram:

– 9.11 – Debata „Razem dla Niepodległej”  oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego –  SP w Szemudzie,

– 10.11 – Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej – Hala widowiskowo – sportowa w Bojanie,

– 11.11 – Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół parafialny w Szemudzie,

– Sztafeta dla Niepodległej – teren gminy,

– Śpiewamy dla Niepodległej – śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Dekanalnym im. Jana Pawła II z Kielna – hala w Szemudzie,

– Turniej gry w Baśkę „Szabla Niepodległości” – hala w Szemudzie,

– 26.11 – Koncert dla Niepodległej Msza de Notre-Dame de Sion, autorstwa René de Boisdeffre’a – kościół parafialny w Szemudzie.

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Szemud – Razem dla Niepodległej

Niepostrzeżenie minął rok i ponownie zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Kolejny raz proponujemy Państwu szereg wydarzeń i ufamy, że każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. I tak 10 listopada odbędzie się Gminy Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej – w tym roku poszerzony o możliwość występu dla młodzieży szkół średnich oraz dla dorosłych. 11 listopada – w samo święto – w kościele w Szemudzie zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Dla sportowców organizujemy Sztafetę dla Niepodległej, która swój finał będzie miała przy pomniku pomordowanych w Szemudzie. Po Mszy Św. razem ze sportowcami i uczestnikami Mszy przemaszerujemy do hali sportowej, gdzie rozgrzejemy się  grochówką by potem wspólnie z Chórem Dekanalnym pośpiewać pieśni patriotyczne. Zaraz potem spotkają się miłośnicy gry karcianej Baśka i rozegrają turniej „Szabla Niepodległości”. Równolegle w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bojanie zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „ Moja Ojczyzna – Polska”. Podsumowaniem obchodów Święta Niepodległości będzie koncert muzyki patriotycznej i sakralnej w kościele p.w. Św. Mikołaja w Szemudzie organizowany przez GCK,SiR przy współudziale Ks. Proboszcza. Tak więc listopad jawi się jako miesiąc pamięci narodowej. Piszę o tym już dziś, byście Państwo mieli możliwość wybrania takiej formy świętowania, jaka Wam odpowiada i zarezerwowali na nią czas. Szczegóły poszczególnych imprez znajdziecie Państwo na stronach internetowych GCK,SiR oraz Gminy a także w kolejnym numerze Lesoka. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie gminy.