Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Winter Blues

Kultura, Ustka

Data 26.04.2017 18:00-07.05.2017 18:00
Miejsce Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Miejscowość Ustka

Jana Gombiková Winter blues wystawa w ramach rezydencji artystycznych wernisaż 26.04. 2017 / 18.00 wystawa 27.04 – 07.05.2017 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Gen. Zaruskiego 1a

Winter Blues

Cykl fotografii Winter Blues to wizualna podróż do okresu mroku i pustki, jaki wypełnia przyrodę oraz ludzkie życie.

Winter Blues, czyli zimowe smutki, to poetyckie określenie odnoszące się do sezonowych zaburzeń afektywnych, spowodowanych brakiem słońca. Zjawisko to jest ściśle powiązane z cyklami natury – zima to czas hibernacji. W okresach zimowej depresji często zamykamy się w sobie, a wtedydochodzą do głosu uczucia, które na co dzień pozostają ukryte głęboko w pokładach podświadomości. Zima to czas mroku – zarówno za oknem, jak i w naszym wnętrzu. Z drugiej strony – sen, choć często porównywany ze śmiercią, jest także sposobem na regenerację sił. Pod tym względem zimowe smutki wydają się czymś naturalnym, czyniącym nas częścią przyrody, wskazującym na głęboką i nierozerwalną więź, jaka łączy ze sobą wszystkie żyjące istoty.

Jana Gombikova urodziła się w Trenczynie na Słowacji. Jest absolwentką Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych na kierunku Film i Telewizja w Bratysławie. Obecnie kontynuuje studia w Instytucie Fotografii Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Czechy. W swojej pracy artystycznej koncentruje się głównie na fotografii dokumentalnej, często w połączeniu z tekstem i wideo.