Kolosy 2017

Inne, Gdynia

Data 10.03.2017 00:00-12.03.2017 00:00
Miejsce Gdynia Arena
Adres Kazimierza Górskiego 8
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Odliczanie czas zacząć. Otwarcie 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej imprezy podróżniczej w Europie, już w piątek 10 marca w Gdyni. Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Wśród gości m.in. Krzysztof Starnawski, Olek Doba, Wojciech Dąbrowski, Marek Kamiński, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski i Małgorzata Wojtaczka. Finał i wręczenie Kolosów za najważniejsze dokonania eksploracyjne roku 2016 w niedzielę 12 marca.

Od piątkowego przedpołudnia aż do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Krzysztof Starnawski opowie o tym, jak z niepozornej, zarośniętej studni na Morawach uczynił najgłębszą znaną podwoda jaskinię świata. Małgorzata Wojtaczka - o wyprawie na biegun południowy, który zdobyła samotnie ( i nie korzystając ze wsparcia z zewnątrz ) jako pierwsza Polka, a Krzysztof Suchowierski o kolejnej swojej podróży na daleką Północ. Tym razem, "w pogoni za zorzą", wybrał się aż na Kołymę.

Miłośnicy gór nie powinni przegapić prelecji Adama Bieleckiego (tuż przed Kolosami ukazuje się jego książka), Ryszarda Pawłowskiego, który nie zawiesza czekana na kółku i planuje wejście bez wsparcia tlenowego na Manaslu (8156 m n.p.m.), oraz znakomitego dokumentu Dariusza Załuskiego o K2. Prawdziwa gratka czeka wszystkich w sobotni wieczór. W benefisie z okazji 25-lecia magazynu "GÓRY" wezmą udział najlepsi polscy alpiniści z kilku pokoleń. Będą wspomnienia, anegdoty i historie zza kulis.

Dla żeglarzy: dwa ciekawe rejsy po zimnych wodach półkuli północnej (w tym do bardzo rzadko odwiedzanych południowo-wschodnich wybrzeży Spitbergenu) i dwie pętle wokółziemskie (jedna z nich na zaledwie 6.5-metrowym jachcie, kierowanym przez Szymona Kuczyńskiego). Będą też wyprawy dookoła świata lądem (również rowerowe) oraz propozycje podróży jak najdalej od schematów (hulajnogą z Podlasia do Chin albo "na szagę", czyli w linii prostej z południa na północ Polski).

Będą młodzi (Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Marcin Korzonek, Jacek Rybicki), wciąż młodzi (pielgrzym Marek Kamiński na szlaku do Santiago) i wiecznie młodzi (Wojciech Dąbrowski).

Nie zabraknie tez stałych bywalców: Moniki Witkowskiej (rejs wokół Hornu) czy Dominika Szmajdy (znów przedzierał się przez las równikowy, tym razem w Gabonie), a finał imprezy tradycyjnie poprowadzą: znakomita himalaistka, Kinga Baranowska, oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomasz Michniewicz.

Gościem specjalnym Kolosów będzie Joelle Kurbiel, żona zmarłego w ubiegłym roku Janusza Kurbiela, wspólnie z którym począwszy od lat 70. ubiegłego wieku odbyła wiele znakomitych rejsów artystycznych.

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in.) prowadzone przez Olka Dobę) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Tak jak w ostatnich latach Kolosy odbędą się nie tylko w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów - na czas imprezy staje się ona największa salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98), ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników 19. OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszycj (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie odbywała się transmisja "na żywo" tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie duży telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w głównej sali.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów - statuetek za dokonania roku, które Kapitua nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn Roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawad i nagród publiczności oraz - po raz pierwszy!-Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Więcej informacji