Rigoletto. Semi-stage

Filmy, Gdańsk

Data 04.03.2017 18:00
Miejsce Opera Bałtycka
Adres al. Zwycięstwa 15
Miejscowość Gdańsk

Opera w trzech aktach. Libretto napisał Francesco Maria Piave na podstawie dramatu "Król się Bawi" autorstwa Victora Hugo. Muzykę do niej skomponował Giuseppe Verdi. Początkowo opera miała być zatytułowana "Klątwa", dopiero potem Verdi zmienił tytuł na "Rigoletto". Prapremiera odbyła się w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 r.

Największe piękno spektakli operowych polega na tym, że są dziełami ponadczasowymi-zarówno w prezentowanej treści, jak i tworzącej je muzyce. Tę uniwersalność dostrzegł Tomasz Podsiadły, reżyser Rigoletta, prezentowanego w tym sezonie semi-stage, który słusznie zauważa, że "przecież spektakl operowy to emocje zapisane w muzyce, obrazy namalowane dźwiękiem, pasje i namiętności". Opowieść o nienawiści, miłości i pożądaniu to bowiem nie tylko sens prezentowanej opery, ale i uczucia obecne w każdej epoce. Współczesny widz przywykł do oglądania tych emocji na ekranie kinowym, my zaś proponujemy Państwu obraz pełen skrajnych uczuć, intryg i śmiercionośnego fatum w towarzystwie ponadczasowej "ścieżki dźwiękowej' autorstwa samego Verdiego.

Treść operowego dzieła, stworzonego w oparciu o budzący kontrowersje dramat Victora Hugo, tylko częściowo nawiązuje do pierwowzoru. Nie chodzi tu jednak o różnice w ciągu przyczynowo-skutkowym, ale o nadrzędne myśli patronujące każdej z tych sztuk. O ile autorowi Le roi s'amuse chodziło o wyraźne wykpienie władzy, jej rozpustnego trybu życia i prezentację swych poglądów, wśród których sztandarowym była antymasochistyczność, o tyle Verdi (za sprawą doskonałego libretta Piavy) na pierwszy plan wysuwają się międzyludzkie relacje i personalne dramaty. Z dramatu politycznego Rigoletto zmienia się w opowieść o tęsknocie, ślepej miłości, poświęceniu, ale też odrzuceniu, nienawiści i zemście. Wszystko to, doskonale współgrające z majestatyczna muzyką Verdiego, czyni prezentowane dzieło wydarzeniem niezwykłym i zapadającym na długo w pamięć.

Dyrygent: Przemysław Neumann

Reżyseria: Tomasz Podsiadły

Scenografia: Joanna Maciejewska

Obsada:

Rigoletto - Shurhan Andrij

Gilda - Aleksandra Kubas-Kruk

Książę - Paweł Skałuba

Sparafucile - Szymon Kobyliński

Magdalena - Elwira Janasik

Giovanna - Karolina Sołomin

Monterone - Damian Konieczek

Marullo - Kamil Pękala

Borsa - Witalij Wydra

Hrabia Ceprano - Rafał Sambor

Hrabina Ceprano - Joanna Wesołowska

Paź - Magdalena Nanowska

Terminy innych spektakli:

4 marca 2017 (sobota) godz. 18:00

5 marca 2017 (niedziela) godz. 17:00

28 kwietnia 2017 (piątek) godz. 19:00

29 kwietnia 2017 (sobota) godz. 18:00