My-Wspólny organizm. Wystawa

Kultura, Sopot

Data 25.02.2017 11:00-02.04.2017 00:00
Miejsce Państwowa Galeria Sztuki
Adres Plac Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot

"My-Wspólny organizm" jest tytułem wystawy dwójki sopockich artystów Katarzyny Swinarskiej i Elvina Flamingo., który tutaj występuje jako kolektyw Flamingo+Infer. Prywatnie są małżeństwem, trzeba to powiedzieć na samym początku, żeby nie było niepotrzebnych pytań czy wątpliwości. Zarazem ich twórcze aktywności, mimo że na co dzień dokonują się w fizycznej bliskości, pozostają zupełnie niezależnymi, niepodległymi i odmiennymi artystycznymi projektami. Teraz mają się spotkać we wspólnej wystawowe przestrzeni. Maja pokazać swe artystyczne, filozoficzne i ontologiczne ścieżki, które choć niezależne i odmienne, rodzą w fizycznej, przestrzennej, ale tez być może w w emocjonalnej i intelektualnej bliskości.

Katarzyna Swinarska pokazuje na wystawie film" My-Wspólny organizm" w formie dwukanałowej projekcji, opowiadający o miłości i rywalizacji w związkach par artystów oraz dwa cykle obrazów zatytułowane "Serce" i "Skóra". Wątek narracyjny łączący jej trzy części projektu biegnie od próby odnalezienia jedności w miłości z drugim człowiekiem w obrazie filmowym, poprzez zmysłowa podróż w głąb siebie w cyklu obrazów na materiale przezroczystym, aż po niemalże erotyczną kontemplację powierzchni obrazu, w odniesieniu do powierzchni skóry ludzkiej i zwierzęcej w pracach na płótnie lnianym. Wzorem były tu stare baśnie, których bohaterki poszukują własnej tożsamości, miłości i zrozumienia świata.

Zupełnie inaczej to tytułowej kwestii wystawy podszedł kolektyw Elvin Flamingo + Infer. Tutaj "My - Wspólny organizm" to żywa trzyczęściowa instalacja. W pierwszej - biologicznej, żyją tysiące dżdżownic, produkujące biohumus, który przemieszczając się, oddziałuje na siatkę sensorów, które wysyłają sygnały do dwóch pozostałych obiektów tej instalacji. Dżdżownice są jednymi z pierwszych i najbardziej podstawowych zwierzęcych organizmów z grupy bezkręgowców obecnych na naszej planecie. W pracy Flamingo doświadczony jednocześnie jednych z najbardziej prymitywnych organizmów na Ziemi i jednej z bardziej wyrafinowanych, współczesnych technologii - w pełni generatywnego świata wirtualnego. Mimo wspólnej inspiracji zawartej w tytule wystawy, drogi artystów pozostają rozdzielne. Jednak prezentowane prace wchodzą bez wątpienia w bardzo interesujący dialog.