Klub Dobrego Filmu-Toni Erdmann

Filmy, Wejherowo

Data 25.02.2017 19:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Adres Sobieskiego 255
Miejscowość Wejherowo
Bilety ulgowy 13 zł, normalny 15 zł

Najnowszy film Maren Ade ("Wszyscy inni") to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia "Toni Erdmann" stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film okazał się również niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Nominowany w 5 kategoriach zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonscheka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała sie tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii. "Toni Erdmann" jest również nominowany do nagród BAFTA oraz jest niemieckim kandydatem do Oscara.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines-pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji-lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi sie zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc każdy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać-niepoprawnego biznesmana Toniego Erdmanna.

"Toni Erdmann" to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświeciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

zwiastun filmu