Dyskusyjny Klub Książki "13 piętek" Filipa Springera

Kultura, Sopot

Data 18.01.2017 17:00
Miejsce Sopoteka
Adres Tadeusza Kościuszki 14
Miejscowość Sopot
Bilety wstęp wolny

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - tym razem rozmawiać będzie o ksiażce "13 piętek" autorstwa Filipa Springera.

"Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie.

w 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków.

Słowo" dom" odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki nie kojarzy soę im ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomii na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń".