Ćwiczenia Stylistyczne - spektakl muzyczny

Koncerty, Sopot

Data 04.02.2017 18:00
Miejsce Teatr BOTO
Adres Bohaterów Monte Cassino 54B
Miejscowość Sopot
Bilety 35 zł, 30 zł, 20 zł

Wielki literacki eksperymentator Raymond Queneau (1903-1976) zawdzięcza światowy sukces dwóm dziełom: powieści "Zazi w metrze" i ĆWICZENIOM STYLISTYCZNYM, powstały, w 1947 roku. Inspiracją do Ćwiczeń okazał się koncert, podczas którego wykonano fugę Bacha. Queneau pomyślał, że interesujące byłoby stworzenie w literaturze czegoś podobnego, co powstaje dzięki zwielokrotnieniu wariacji, niemal ad infinitum.

Tekst przez długie lata uchodził za nieprzekładalny. ćwiczenia napisane są bowiem zgodnie z zasadami kombinatoryki, dzięki którym błahy, wręcz niegodny uwagi incydent w autobusie, opowiadany jest na 99 sposobów z wykorzystaniem wszelkich możliwych figur retorycznych i stylów literackich. Zadania przełożenia podjął się z sukcesem Jan Gondowicz, a książkę wydał w 2005 roku Czuły Barbarzyńca. Muzyczność, matematyczność, niepohamowana swoboda mutacji, gra przypadku i symetrii, inwencji i konwencji uwiodła twórców na tyle, ze postanowili uruchomić wodze aktorskiej i muzycznej fantazji.

ĆWICZENIA STYLISTYCZNE

TEKST: Raymond Queneau

PRZEKŁAD: Jan Gondowicz

KONCEPT: Małgorzata Brajner

REŻYSERIA, WYKONANIE: Małgorzata Brajner, Piotr Jankowski, MArcin Nenko

OPRACOWANIE MUZYCZNE: Marcin Nenko

CZAS TRWANIA: ok. 60 minut

Bilety: 35 zł, 30 zł (emeryci, studenci, uczniowie , karta sopocka), 20 zł (wejściówka dla studentów kierunków związanych z teatrem). Ilość miejsc ograniczona, zachęcamy do rezerwacji pod adresem: [email protected] lub pod numerem 58 250 82 14.