Październik 2010
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zobacz również

IV Pomorskie Dni Chopinowskie

Inne, Gdańsk

Data 16.10.2010 08:56
Miejsce Muzeum Narodowe
Miejscowość Gdańsk

Zaprasza na IV Pomorskie Dni Chopinowskie, które odbędą się w terminie 15 - 16 października 2010 r.

Pomorskie Dni Chopinowskie, tradycyjnie organizowane przez Muzeum Tradycji Szlacheckiej oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku w Waplewie Wielkim, upamiętniają wizytę Fryderyka Chopina w majątku hr. Antoniego Sierakowskiego na Powiślu. W sierpniu 1827 r. Chopin wraz ze swoimi przyjaciółmi hr. Zboińskim i Dembowskim, odwiedzał majątki rodzinne przyjaciół szkolnych. Antoni Sierakowski kompozytor i muzyk pojął za żonę siostrę Zboińskiego - Honoratę, a po jej śmierci Antoninę, również Zboińską. Zatem powód wizyty w Waplewie Wielkim był oczywisty - spotkanie rodzinne.

Wnuk Antoniego, Adam Sierakowski we wspomnieniach wydanych w Królewcu przez Georga Bujacka w 1900 r. pisze o wizycie Chopina w Waplewie i wspólnym koncertowaniu. Mając na uwadze wspomnianą wizytę, pragniemy naszymi koncertami wpisać się w polskie trasy turystyczno muzyczne, które można nazwać muzycznymi podróżami Chopina.

PROGRAM:

15.10.2010 r. godz. 18 00 Bogdan Kułakowski - fortepian Fryderyk CHOPIN

Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Nokturn c-moll, op. 48 Preludia op.28 (wybór) Mazurki op. 24 nr 1, 2 Polonez As-dur op. 53


Stanisław Daniel Kotliński - bas-baryton Bogdan Kułakowski - fortepian Fryderyk CHOPIN - Pieśni wybrane

Smutna rzeka, op. 74 nr 3 (słowa S. Witwicki) Hulanka, op. 74 nr 4 (słowa S. Witwicki) Precz z moich oczu, op. 74 nr 6 (słowa A. Mickiewicz) Dwojaki koniec, op. 74 nr 11 (słowa B. Zaleski) Pierścień, op. 74 nr 14 (słowa S. Witwicki) Leci liście z drzewa, op. 74 nr 17 (słowa W. Pol) Dumka, op. 74 nr 19 (słowa B. Zaleski) Wojak, op. 74 nr 10 (słowa S. Witwicki)

16.10.2010 r. godz. 18 00 Muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Cezarego Paciorka - akordeon

Bio artystów:

Bogdan Kułakowski - profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, W latach 1977 – 1982 odbył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, kończąc je z wyróżnieniem. Współpracuje z wybitnymi solistami środowiska gdańskiego (Kwintet Bałtycki, Natalia Stolarska i in.) oraz ze znakomitym skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia Gdańsk Telewizji Gdańsk. W jego repertuarze znajdują się utwory z wszystkich epok dziejów muzyki, ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej; łącznie z nowoczesnymi opracowaniami utworów jazzowych i ragtime’ów Scotta Joplina. Koncertował w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii.

Stanisław Daniel Kotliński - pedagog śpiewu solowego, producent, międzynarodowy impresario, dziennikarz i krytyk muzyczny. Studiował śpiew w Polsce i we Włoszech pod kierunkiem: prof. Barbary Iglikowskiej, Lajosa Kozmy, Giorgia Favaretta, Fedory Barbieri i Rolando Paneraia. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem gdańskiej Akademii Muzycznej, Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie, studiował na Uniwersytecie w Perugii i we Florencji. Brał udział w kursach mistrzowskich dyrygentury u Franca Ferrary i Carla Marii Giuliniego. Występował na wielu scenach i estradach zagranicznych, w teatrach operowych Italii, a także na słynnych festiwalach jak Maggio Musicale Fiorentino, Monte Carlo Festival, Evergreen Festival, Estate Musicale Senese, Cantiere Internazionale d’Arte di Montepulciano, Estate Fiesolana, Puccini Festival, Ravenna Festival, Orange Festival, etc. w repertuarze operowym i koncertowym.

Cezary Paciorek - akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem. Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach. Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w Japonii, Izraelu.

Projekt Chopin 2010 dofinansowany ze środków Ministra Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego Partnerzy IV Pomorskich Dni Chopinowskich 2010 w Waplewie Wielkim:

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej Pomorski Ośrodek Kontaktów z polonią w Waplewie Wielkim Starostwo Powiatowe Sztum Gmina Stary Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Targu Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - koło Gdańsk

Patronat honorowy: Bogdan Zdrojewski-Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego