Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Koncert- Miłość, Odwaga, Pamięć poświęcony kmdr. Zbigniewowi Przybyszewskiemu

Koncerty, Hel

Data 01.12.2016 17:30
Miejsce Hala Widowiskowo-Sportowa
Miejscowość Hel

Koncert przygotowują Aleksandra Ciskowska-Seletyn i Hanna Drewing w ramach akcji „Czytanie w Helu czas zacząć”. Jest to impreza cykliczna, raz w miesiącu czytamy intrygujące książki, zapraszając do współpracy uczniów naszej szkoły oraz niezwykłe osobowości. Czytali dla nas burmistrz Helu, dyrektor ZSO, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, przedstawiciele: Kapitanatu Portu i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej, nauczyciele. Czytamy w różnych miejscach, budując scenografię związaną z lekturą.

Koncert „MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ” jest poświęcony kmdr. Zbigniewowi Przybyszewskiemu, człowiekowi niezłomnemu, który w czasie obrony Helu 1939 r. dowodził baterią Laskowskiego, następnie został ranny. Po kapitulacji Helu trafił do niemieckiej niewoli, a w latach pięćdziesiątych został niewinnie skazany na karę śmierci przez komunistyczny sąd strzałem w tył głowy. Pochowany na „Łączce”. Czeka na uroczysty, wojskowy pogrzeb z honorami na Oksywskiej Kępie.

  Data koncertu jest nieprzypadkowa, ponieważ w grudniu zbliża się rocznica zamordowania komandora w majestacie prawa.

Koncert to wspólny projekt Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu, Muzeum Obrony Wybrzeża, Urzędu Miasta Helu.

Reżyseria: Aleksandra Ciskowska-Seletyn, Hanna Drewing

Scenografia – wyraz artystyczny: Alina Wiekiera

Czytają: uczniowie ZSO i zaproszeni goście.

Zaśpiewają i zagrają: Cezary Zybała Strzelecki (były lider zespołu Oddział Zamknięty), Krzysztof Redo, Piotr Guz, 14 Artystyczna Helska Drużyna Harcerska WĘDROWCY, dzieci z chórku FLAUTA przy ZSO Hel.