Afera Kryminalna w Wejherowie

Kultura, Wejherowo, ul. Dworcowa 7

Data 21.10.2016 16:00-22.10.2016 20:00
Miejsce Powiatowa Biblioteka Publiczna
Miejscowość Wejherowo, ul. Dworcowa 7

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od 2016 roku Aferę współtworzy Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni oraz tacy partnerzy, jak Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie.

Zapraszamy do udziału w tegorocznym święcie literatury kryminalnej, które tym razem odbędzie się na terenie Gdańska, Gdyni, Rumi i Wejherowa!

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie i wydawnictwo Oficynka zapraszają na Aferę Kryminalną

21.10 (PIĄTEK) Biblioteka Powiatowa, ul. Dworcowa 7 16.00 – Piotr Schmandt: spotkanie autorskie i spacer po mieście śladami Ignaza Brauna Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie zaprasza na podróż w czasie pod przewodnictwem Piotra Schmandta i pod patronatem inspektora Ignaza Brauna („Sprawy Inspektora Brauna”). Podróż do początku XX wieku nie tylko w teorii, ale i w praktyce – przydadzą się zatem ciepłe kurtki i dobre buty. Jeśli ciekawi Cię tajemnicza strona dziejów Wejherowa i zastanawiasz się, ile prawdy zmieści się w doskonałej powieści kryminalnej – zapraszamy. Jeśli nie straszny Ci jesienny spacer tropem historii miasta i historii zbrodni – zapraszamy. Gwarantujemy niepowtarzalny klimat i lekcję historii, która zapada w pamięć.

22.10 (SOBOTA) Biblioteka Powiatowa, ul. Dworcowa 7 Tropem zbrodni

16.00 – Jolanta Knitter-Zakrzewska, „Kobieta na końcu peronu”: spotkanie autorskie Jolanta Knitter-Zakrzewska – autorka thrillera „Diabeł tasmański” oraz książek obyczajowych: „Asmodeusz. Portrety” i „Niebieskie cienie na śniegu”. Mieszkała w wielu miejscach, co znajduje odzwierciedlenie w wielu z jej utworów. Obecnie pracuje i mieszka z mężem oraz czterema synami w Wejherowie, w pobliżu pięknej Kalwarii. Jej najnowsza książka, „Kobieta na końcu peronu”, to zbiór opowiadań, w którym autorka łączy klimat opowieści psychologicznych i kryminalnych.

17.00 – Agnieszka Pruska: komisarz Barnaba Uszkier: spotkanie autorskie Agnieszka Pruska – autorka serii kryminałów z komisarzem Barnabą Uszkierem w roli głównej. Podobnie jak jej bohater, ćwiczy aikido. Członkini Oliwskiego Klubu Kryminału, felietonistka i recenzentka serwisu Zbrodnia w Bibliotece. Na spotkaniu opowie o niewątpliwie sympatycznym Barnabie Uszkierze oraz jego pracy śledczej i swoich przygotowaniach do pisania wiarygodnych powieści kryminalnych.

18.00 – Mariusz Czubaj, „R.I.P”: spotkanie autorskie Mariusz Czubaj – profesor antropologii kultury, autor powieści kryminalnych – „21:37”, „Kołysanka dla mordercy” i „Zanim znowu zabije”. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera „Alei samobójców” i „Róży cmentarnych”. Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści („Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych”, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne”) oraz innym obszarom kultury popularnej. W 2009 Mariusz Czubaj zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną. Jego książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, ukraiński i turecki. „R.I.P” druga po „Martwym popołudniu” powieść z cyklu z Marcinem Hłaską.