Dzień Dziecka w Skansenie w Klukach

Imprezy klubowe, Smołdzino

Data 01.06.2016 00:00
Miejsce Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Adres Kluki 27
Miejscowość Smołdzino
Bilety wstęp wolny

1 czerwca Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach specjalnie dla dzieci przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Dzieci zatem, spędzając kilka godzin w skansenie, mogą poznać i angażować się w prace i zajęcia, do których dawniej angażowano również najmłodszych, by potem mogły zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Tam więc, gdzie pracownicy Muzeum kręcić będą powrozy, mogą zatrzymać się i pomóc im, a później sami spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni piekącej chleb uformować bochen. Mogą zbudować fragment szachulcowej ściany, kopać torf, piłować drewno na opał, wypleść kosz z wierzbowych witek, uprać bieliznę na tarze czy ubić masło w kierzance, a potem zjeść kromkę chleba z tym masłem.

Dzieci na wsi, kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt na pastwisku, najchętniej spędzały czas na dróżkach, wymyślając wspólne zabawy. Dlatego też 1 czerwca na ścieżkach i placach między muzealnymi zagrodami odbywają się gry i zabawy specjalnie dla dzieci na tę okazję przygotowane. Są to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu (np.:toczenie obręczy od koła starego roweru, ciuciubabka, skakanie przez powróz, szukanie cukierków w stogu siana.)

Kto poczuje się zmęczony może przysiąść na trawie i popatrzeć na występ zespołu kaszubskiego bądź popiknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku.