Politycy nie zabijajcie polskich mediów

XXV Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego

Sport, Gniew

Data 25.06.2016 00:00-26.06.2016 00:00
Miejsce Zamek Gniew
Adres Zamkowa 3
Miejscowość Gniew

Zamek Gniew i jego Rycerze Gniewu ponownie staną w szranki turniejowe z najlepszymi Rycerzami z Anglii, Holandii, Norwegii i USA. Turniej Rycerski w Zamku Gniew zakwalifikowany został do szóstki najlepszych turniejów na świecie i uznany za najważniejszy na Starym Kontynencie. Patronuje mu organizacja WorldJoust Tournaments z San Diego, której surowe zasady przyjęli organizatorzy gniewskiego turnieju.

Najwyższe standardy jakości uzbrojenia i bezpieczeństwa koni oraz ludzi, wierny historycznym wzorom ceremoniał łączą się w niespotykane widowisko historyczne i sportowe. Główną konkurencją turnieju jest „gonitwa na ostre” (ang. Joust) polegająca na ataku kopią celem jej skruszenia bądź wysadzenia z siodła nadjeżdżającego wzdłuż bariery konnego przeciwnika, zakutego w pełną zbroję płytową. Ponadto zawodnicy uczestniczą w zespołowej gonitwie turniejowej „buhurt” walcząc w zbrojach maczugami turniejowymi, a także w gonitwach sprawnościowych z użyciem kopii, miecza czy włóczni. Rycerzom towarzyszą liczne poczty, których członkowie zmagać się będą w pojedynkach pieszych z użyciem wszelkiej średniowiecznej broni. Doskonałym tłem do gonitw będzie nie tylko sylweta krzyżackiej warowni ale zacny obóz rycerski, dostępny dla „współczesnych”. Nie zabraknie tym razem sobotniego nocnego spektaklu „Turniej Złotej Róży”, cieszącego się zawsze wielkim zainteresowaniem Widzów.

Turniej rozgrywany będzie na terenie Historycznego Parku Rozrywki zlokalizowanego na przedzamczu południowym, gdzie mieści się arena turniejowa, obóz rycerski, stajnie, warsztaty rzemiosł dawnych, zwierzyniec oraz najnowsza atrakcja Zamku – wieża oblężniczo, wspinaczkowo, zjazdowo, widokowa, czyli wspaniała możliwość aktywnego poznawania historii „od kuchni”. Goście umęczeni przeżyciami turniejowymi znajdą wytchnienie w komfortowych pokojach Hotelu Rycerskiego i Pałacu Marysieńki, a solidne pożywienie w zamkowych restauracjach i karczmach. Miłośnicy zabytków zwiedzić mogą ekspozycje muzealne zgromadzone w Zamku Gniew i nawiedzić multimedialny spektakl „Wakacje z Duchami”. Kontemplowanie wspaniałej przyrody Doliny Dolnej Wisły oraz sylwety średniowiecznego Gniewu zapewnią regularne rejsy zamkowymi gondolami.