Wystawa „Narodziny Miasta. Gdyński Modernizm w Dwudziestoleciu Międzywojennym”

Kultura, Gdynia

Data 18.09.2015 00:00-31.12.2016 00:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety 7 zł

„Narodziny Miasta. Gdyński Modernizm w Dwudziestoleciu Międzywojennym” to wystawa, na którą wszyscy czekali. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych pozyskanych m.in. z archiwów w Waszyngtonie i Saint-Ouen. Zwiedzających zaskoczy sposób aranżacji, której podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, m.in. dr hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów, dzięki czemu – mamy nadzieję – przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Naszym gościom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej. Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny MODERNIZM, stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit „białej Gdyni”.

Gdynię zrodził MOZOŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami.