Spektakl „Kurukulle – Ogrody Miłości”

Filmy, Wejherowo

Data 17.06.2016 11:00
Miejsce WCK - Filharmonia Kaszubska
Adres Sobieskiego 255
Miejscowość Wejherowo

„Kurukulle – Ogrody Miłości” to spektakl filozoficzno-baletowy łączący elementy muzyki, gestu i ekspresji tańca. To także choreografia mówiąca o najgłębszych problemach, oszczędna scenografia podkreślająca dynamikę uczuć, muzyka przenikająca się z gestem i tańcem. Tym, co z pewnością na długo pozostanie w pamięci widzów tego spektaklu, są huśtawki, na których młode tancerki ćwiczą od stycznia 2016 roku. Z wielkim powodzeniem nie tylko radzą sobie na tym trudnym dla tancerza przyrządzie, ale i pokazują emocje. Taniec na szarfach pojawia się w przedstawieniu wielokrotnie.

Za reżyserię i choreografię odpowiada Jolanta „Sangmo” Borysiewicz. W spektaklu występuje Teatr Tańca Sarasvati oraz Dziecięcy Teatr Tańca. Kolekcję strojów dla młodych artystów uszyła Brygida Rosińska, specjalistka od kostiumów tanecznych, we współpracy z Iwoną Musiał i Eweliną Banzemer.

W przedsięwzięcie zaangażowani są także: Magdalena Hierowska (konsultacja reżyserska), Jarek Krol (wizualizacja), Jacek Rogalewski (oświetlenie), Dawid Kozinski, Przemysław Dopke, Patrycja Kruk i Krzysztof Głuszek (zdjęcia), Michał Zacharski (muzyka), Mateusz Czech (technik sceny), Daria Kierznikowicz (charakteryzacja), Karolina Palasz i Zuzanna Szczepanik (grafika i ilustracje).

Sama nazwa Kurukulle oznacza boginię przyciągająca pozytywne siły. Przedstawiana jest jako energicznie tańcząca czerwona postać z jedną twarzą i czterema ramionami. Ma ona magnetyzującą moc przyciągania innych i wprowadzania na ścieżkę miłości. W krajach buddyjskich Kurukulle jest częstym obiektem modlitw tych, którzy pragną spełnienia życzeń, w tym także co do znalezienia dobrego partnera życiowego. Kurukulle powszechnie znana jest także pod imieniem Rigdziema lub Rongzoma, co oznacza: „obdarzająca mądrością”. Postać ta jest ucieleśnieniem mądrości, miłości i współczucia, otacza opieka i niszczy przeszkody, które mogą pojawić się na naszej drodze.