Tydzień Kina Hiszpańskiego

Filmy,

Data 08.04.2016 00:00-14.04.2016 00:00
Miejsce Klub ŻAK
Adres Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197

Dotychczasowa popularność przeglądów najnowszego kina produkowanego w Hiszpanii potwierdziła tezę, że wiązanie kinematografii z Półwyspu Iberyjskiego jedynie z nazwiskiem Pedra Almodóvara to zbyt duże uproszczenie. Takie filmy jak "Wiedźmy z Zugarramurdi" Alexa de la Iglesii - jeden z największych hitów ubiegłorocznej edycji - udowodniły, że w ojczyźnie Miguela de Cervantesa wizjonerów z pewnością jeszcze długo nie zabraknie.

Nazwisko de la Iglesii nie pada tu przypadkiem - podczas 16. Tygodnia Kina Hiszpańskiego pokażemy najnowszą produkcję autora "Hiszpańskiego cyrku". Tym razem eksperymentujący z gatunkami reżyser zrealizował zwariowaną komedię o telewizji, która była także bohaterem jednego z jego poprzednich obrazów ("Życie to jest to") i która jest tematem innego filmu przeglądu: "Zabłąkanych".

Znamienne, że tegoroczną edycję festiwalu zdominowały komedie. Oprócz wspomnianych wyżej produkcji, warto wymienić również "Jak zostać Baskiem" - niewątpliwie jednej z najzabawniejszych historii, jakie mogliśmy zobaczyć w ubiegłym roku. Reżyser tego filmu, Emilio Martinez Lazaro, po sukcesie pierwszej części perypetii Rafy i Amai, postanowił nakręcić kontynuację (zatytułowaną "Jak zostać Katalonką") i po raz kolejny zmierzyć się z narodowymi kompleksami i powszechnymi stereotypami - rzecz jasna w lekkiej i przyjemnej formie. Brawurowo zapowiada się też "Sławetny: Agent Specjalny" - historia rozczarowanego życiem mężczyzny, który po latach odkrywa, że jego ojciec prowadzi podwójne życie i jako odważny agent mierzy się z najgorszymi gangsterami. Nietypowe i bardzo ironiczne kino akcji zostało wyróżnione nagrodą GOYA za najlepsze efekty specjalne (sic!).

Pośród 11 proponowanych filmów znalazło się również miejsce dla ambitnego autorskiego kina, którego twórcy starają się przemówić własnym głosem, często wykorzystując mniej jednorodną formę. Do tej grupy z pewnością należy włączyć "W cugu" Ignacio Vilara czy "Doskonały dzień na latawce" Marca Rechy - oba ukazujące dwa zupełnie różne regiony Hiszpanii: Galicję i Katalonię.

Przegląd zamkniemy projekcją "Nieznanego", trzymającego w napięciu debiutanckiego thrillera Daniego de la Torre, w którym główną rolę zagrał Luis Tosar - aktor znany w Polsce z ról w filmach "Ma ma" czy "Słodkich snów".

Biorąc pod uwagę wszystkie jedenaście filmów repliki można śmiało stwierdzić, że 16. Tydzień Kina Hiszpańskiego zapowiada się nad wyraz różnorodnie. I właśnie to jest powodem, dla którego tak bardzo kochamy kinematografię z tego rejonu.