Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Dni Tischnerowskie w Gdańsku

Inne, Gdańsk

Data 09.03.2016 15:37-16.03.2016 00:00
Miejsce Europejskie Centrum Solidarności
Adres Plac Solidarności 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

Dziedzictwo duchowe księdza Józefa Tischnera jest przekazywane i podtrzymywane podczas Dni Tischnerowskich. Idea zorganizowania cyklicznych spotkań, poświęconych twórczości księdza profesora, powstała w 2000 r. z inicjatywy Wydawnictwa Znak. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku od 9 do 16 marca 2016 r. będą trwały Dni Tischnerowskie. Wstęp – wolny.

Niewykluczone, że najwięcej osób pamięta go z zawadiackiej góralskiej teorii poznania: „są trzy prawdy: święta prowda, tyż prowda i gówno prowda". Tymczasem ks. Józef Tischner – duchowny katolicki, duszpasterz opozycji, filozof, wybitny intelektualista i myśliciel społeczny – dał podwaliny duchowe etyce solidarności, wspólnego życia według nowych zasad. Z okazji 85. rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera odbędą się Dni Tischnerowskie w Gdańsku – spotkanie dedykowane pamięci, filozofii i współczesnej recepcji myśli ks. Józefa Tischnera. Inicjatywa nawiązuje do odbywających się od 2000 roku Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Przygotowany film na potrzeby wystawy stałej ECS z wykorzystaniem materiałów archiwalnych Video Studio Gdańsk.