Gdańsk: Manifa, czyli solidarność kobiet

Inne, Gdańsk

Data 05.03.2016 15:00
Miejsce Plac Solidarności
Miejscowość Gdańsk

„Solidarność kobiet! Ponieważ jest 2016!” to hasło trójmiejskiej Manify, która na początku marca przejdzie ulicami Gdańska.

W sobotę, 5 marca o godz. 15.00 na Placu Solidarności w Gdańsku rozpocznie się Manifa Trójmiejska łącząca w sobie stacjonarny wiec z happeningiem.

Przypomnijmy, że co roku w okolicach 8. marca w całej Polsce odbywają się Manify, czyli uliczne demonstracje dotyczące praw kobiet. Działaczki chcą w ten sposób zwrócić uwagę na artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Głosi on między innymi, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. 

  • Równouprawnienie, jako jedno z podstawowych demokratycznych wartości, to wyzwanie dla wszystkich nowoczesnych społeczeństw. Zmierzył się z nim także premier Kanady, Justin Trudeau, który na pytanie o to, dlaczego w formowanym przez niego rządzie tak istotne były parytety, odpowiedział po prostu: „Ponieważ jest rok 2015!”. Założenie oczywiste w dojrzałej demokracji dzisiaj musi być mocno i dosadnie artykułowane w Polsce! Członkinie i członkowie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej pragną wyrazić kobiecą solidarność właśnie dlatego, że już czas najwyższy, by to zrobić – jest rok 2016! - piszą na stronie Manifa Trójmiasto organizatorki wydarzenia.

W programie Manify znajdą się wystąpienia reprezentantek i reprezentantów różnorodnych środowisk: kultury, nauki, biznesu.

  • Zapraszamy do wspólnego celebrowania solidarności kobiet z udziałem Chóru TAK, Samba Rhythms of Resistance Trójmiasto oraz innych środowisk w sobotę, 5 marca w godz. 15-16.30 na Placu Solidarności w Gdańsku - piszą organizatorzy.