Wystawa Jolanty Kitowskiej

Kultura, Rumia

Data 01.02.2016 00:00-29.02.2016 00:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 1
Miejscowość Rumia

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na wernisaż wystawy Jolanty Kitowskiej „Intymność portretu, czytanie człowieka”. Wernisaż odbędzie się 17 lutego o godzinie 18:00 w Filii nr 1 przy ulicy Pomorskiej 11. Wystawę będzie można oglądać od 1 do 29 lutego w godzinach otwarcia placówki.

Kilka słów od autorki o projekcie:

Oblicze człowieka od wieków fascynuje artystów. Na nim odbijają się emocje, przeżycia, na nim wyciskają swoje piętno wszystkie etapy naszej życiowej wędrówki.  Gdy poznajemy nowego człowieka, twarz jest dla nas jak książka, którą czytamy zachłannie. Nasze pierwsze wrażenia zwykle opierają się na ocenie uśmiechu, mimiki, grymasu. Wydobywają dla nas wnętrze, które tak naprawdę chcemy  poznać. Głębokie, psychologiczne znaczenie ma dla nas ta pierwsza ocena – lubimy kogoś lub nie, już po jednym spojrzeniu. Często potem weryfikujemy ten osąd, jednak instynkt czytania twarzy jest naszym pierwotnym odruchem.

Cykl ten przedstawia osoby mi bliskie, zwykle dobrze znane, których oblicza spotykam wielokrotnie. Czytam te twarze, jak pasjonujące księgi, pełne zaskakujących zwrotów akcji, i ciekawych opisów. Nikt nie zna zakończenia tych historii, ale wszyscy możemy zatrzymać się na jakiejś stronie  i chłonąć jej piękno. 

Informacje o autorce:

Jolanta Kitowska - jest Rumianką, ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Przez wiele lat zajmowała się pracą zawodową i wychowywaniem dzieci. Na pewien czas wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam zaczęła malować w technice olejnej. Gdy zaczęło jej brakować warsztatu, ukończyła internetowy kurs malarstwa i rysunku w Stradford Career Institute. Uczęszczała także na wieczorowe kursy portretu i rysunku w Art League of Long Island. Po powrocie do Polski doskonaliła malarskie pasje w Studiu Sztuki Znak w Gdańsku. W 2011 roku otworzyła Rumską Pracownię Malarską "Akt" przy ulicy Wejhera, gdzie organizowane są kursy rysunku, malarstwa i rzeźby.