Zygmunt Miłoszewski i Paweł Huelle o Sztuce kryminału

Kultura, Gdynia

Data 02.02.2016 19:00
Miejsce Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego
Adres pl. Grunwaldzki 2
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Od kilku lat obserwować możemy wciąż nabierające rozpędu zainteresowanie tak zwanym kryminałem, zarówno w filmie, jak i w literaturze. Refleksja ta zainspirowała również redaktorów Blizy, którzy najnowszy numer kwartalnika 1 (25) 2016 zatytułowali właśnie „Sztuka kryminału”. Na spotkaniu inauguracyjnym gościem Pawła Huellego będzie pisarz Zygmunt Miłoszewski. Po spotkaniu odbędzie się pokaz specjalny filmu „Ziarno prawdy” według prozy autora.

Od kilku lat obserwować możemy wciąż nabierające rozpędu zainteresowanie tak zwanym kryminałem, zarówno w filmie, jak i w literaturze. Kryminał stał się obecnie chyba najbardziej popularnym gatunkiem literackim i filmowym, o czym świadczy światowy rozgłos jego najlepszych twórców, potwierdzony przez miliony sprzedanych książek, czy masowa oglądalność kolejnych tasiemcowych telewizyjnych seriali oraz kinowych produkcji.

Dzięki kryminałowi znów zaczęliśmy czytać książki i okazało się, że ich opasła często grubość nie stanowi żadnej przeszkody. O autentycznej żywotności tego gatunku świadczy fakt, jak szybko on ewoluuje. Jego ambicje już dawno wyszły poza zabawę w rozpalanie ciekawości czytelnika zaskakującą intrygą kryminalną. Współczesny kryminał przejmuje coraz częściej funkcje powieści psychologicznej, obyczajowej, społecznej, politycznej czy nawet historycznej. Staje się powoli lustrem naszej rzeczywistości.

  • Mamy więc do czynienia z niezwykle ciekawym fenomenem kulturowym, który znacznie wykracza poza obszar sztuki. Między innymi z tego powodu postanowiliśmy poświęcić temu zjawisku numer „Blizy”. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim teksty krytyczne oraz wywiady z naszymi najlepszymi twórcami kryminałów dostarczą Państwu sporo czytelniczej przyjemności - mówi Piotr Millati, redaktor działu eseju.

W numerze o sztuce kryminału i nie tylko opowiadają między innymi: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Jacek Bromski, Borys Lankosz, Julian Skelnik, Agata Bielik-Robson czy Kristina Sabaliauskaitė.

Tuż po spotkaniu odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza na podstawie prozy Zygmunta Miłoszewskiego. Z premierowym numerem Blizy bilet do kupienia na miejscu w cenie 10 zł! (Bilet w cenie normalnej – 16 zł)

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.