Trwa nabór do nowej grupy tańca Hula

Sport, Rumia

Data 28.12.2015 12:00-31.01.2016 12:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres Starowiejska 2
Miejscowość Rumia

Zapraszamy wszystkich do Stacji Kultura na zajęcia z hawajskiego tańca narodowego. Zajęcia odbywają się we wtorki o godzinie 18:00 w Stacji Kultura, ulica Starowiejska 2, budynek dworca PKP. Więcej informacji u prowadzącej Justyny Miąc: [email protected] nr tel.: 781-257-401.

Czym jest taniec Hula?

Hula jest dla Hawajczyków sposobem na życie. Hula to rytm wykonanych ze skóry rekina bębnów pahu i stóp tancerza, poruszający nie tylko ciało, ale też i serce. To odkrywanie dźwięków, które dają siłę. To poznawanie legend ludów Pacyfiku. To wreszcie nauka pieśni i tańców wyrażających hawajski punkt widzenia na siłę i moc jaką kryje w sobie Natura.

Formy tańca Hula to Kahiko i Auana. Kahiko to styl dawny, świątynny, wykonywany bardzo dynamicznie, cechujący się oszczędnymi i precyzyjnymi ruchami i gestami. Tańce Kahiko tańczone są do tradycyjnych pieśni, którym najczęściej towarzyszy surowy akompaniament bębnów. Tańce te niosą ze sobą moc i siłę. Z kolei Auana, to współczesny styl Hula. Zarówno kroki, gesty i całe ciało cechuje miękkość i swoboda. Muzyka towarzysząca Auanie jest melodyjna i bardzo liryczna. Tańcem tym wyrażamy przede wszystkim radość i miłość.

Prowadząca zajęcia, Justyna Miąc, o samej sobie:

Z wykształcenie jestem biologiem morza, a zawodowo jestem związana z Uniwersytetem Gdańskim. Nauka tańca Hula, nie jest dla mnie jedynie poznawaniem nowych kroków, gestów, ale jest to także zgłębianie tradycji, kultury i filozofii hawajskiej. W odróżnieniu do innych dawnych kultur, hawajska przez długie lata była ukryta przed światem, głównie z powodu izolacji geograficznej. Najprawdopodobniej to właśnie chroniło ją przez długi czas przed wpływem cywilizacji zachodu i pozwoliło przetrwać w pierwotnej, mało zmienionej formie. Dzięki temu dzisiaj możemy czerpać inspirację z mądrość ludzi, dla których Matka Ziemi była święta, a więzy ludzkie opierały się na miłości, szacunku, współodczuwaniu i wdzięczności.

Zapraszamy na Hula w bibliotece! Stacja Kultura, wtorki o godzinie 18:00, Starowiejska 2, budynek dworca PKP.