60-lecie Piwnicy pod Baranami. Kolędy i Pastorałki I - Dla miasta i świata

Koncerty, Gdańsk

Data 19.12.2015 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 85-135 zł

"60 lat działalności twórczej, magicznego, wręcz historycznego już Krakowskiego Kabaretu." Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest "magia". Już sam tytuł koncertu jest zimowy i magiczny, otula słuchacza niezwykłą tajemnicą. Muzyka od samego początku wprowadza słuchacza w tajemniczy świat a kolejne etapy widowiska muzycznego odkrywają 60-letnią historię Krakowskiej legendy. Wszystko to potęguje fakt, iż Piwnica obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia, co każe spodziewać się dodatkowych niespodzianek na koncercie.

Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą Świątecznym koncertom Piwnicy Pod Baranami. Spektakle legendarnej Piwnicy gromadzą od wielu lat tysiące widzów pragnących zatopić się w nastrój krakowskiej cyganerii i magiczny świat sztuki. Zespół Piwnicy rozpoczął sześćdziesiąty sezon swojej działalności kultywując w swoim przesłaniu najlepsze wzorce europejskiego kabaretu, rodzimych teatrzyków przedwojnia, jak i tego bardziej współczesnego. Wszystkie utwory to oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, do tekstów Dymnego, Nowaka, Długosza, Wójtowicza i innych. Ten niezwykły występ - który już od 20 lat przygotowują twórcy i kompozytorzy związani z Piwnicą, co roku prezentując nowy repertuar - będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu ponad 30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami: 19 grudnia 2015 roku o godzinie 19:00 W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Piwniczni artyści i ich przyjaciele, za sprawą Piotra Skrzyneckiego i Janiny Garyckiej, prawie od początku istnienia Kabaretu spotykali się przynajmniej dwa razy do roku: na tradycyjnym jajeczku Wielkanocnym i Bożonarodzeniowym opłatku.

Przed złożeniem sobie życzeń, dla wywołania bardziej świątecznego nastroju, śpiewano dwie, trzy kolędy, i to tradycyjne. Z czasem, artyści oraz kompozytorzy wraz z poetami, zaproponowali własne. Kiedy nazbierało się ich tyle, że mogli wystąpić z pełnym koncertem, rozpoczęli kolędowanie po kraju i świecie, co czynią do dziś. Kolędy wprowadzają nas w klimat bogatych galicyjskich wieczorów świątecznych.

Artystom śpiewającym towarzyszyli muzycy: Michał Półtorak, Agata Półtorak i Michał Chytrzyński - skrzypce; Kamila Owsianików - flety, Jerzy Wysocki - gitara, Paweł Kuźmicz - bas.

Piwnica pod Baranami była dla kilku pokoleń Polaków krainą wolności i zarazem magii. Wciąż jest wspólnotą aktorów, muzyków i piosenkarzy i proponuje nowe programy, wciąż przyciąga odbiorców. Wśród eleganckiej publiczności na widowni nie brakuje znanych twórców życia artystycznego i publicznego, nie tylko z Krakowa.

Każdy koncert w wykonaniu kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich są, jak zwykle: niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów "piwnicznych": Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana, Tomasza Kmiecika, Pawła Pierzchały i innych. Muzykę z wielkim powodzeniem piszą też sami piwniczni artyści, jak Piotr "Kuba" Kubowicz, Dorota Ślęzak, Tamara Kalinowska, Agata Ślazyk.

Są artyści związani z Piwnicą od jej zarania: Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Mieczysław Święcicki (książę nastroju). Pokolenie średnie: Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, Rafał Jędrzejczyk, Krzysztof Janicki, Piotr "Kuba" Kubowicz, Michał Półtorak, Krzysztof Janicki, Jerzy Odrowąż Wysocki, Tomasz Kmiecik. I ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciej Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Paweł Pierzchała, Adrian Konarski i inni. Z Piwnicą występuje także Alosza Awdiejew.

Uroczysty świąteczny koncert wprowadzający nas w nastrój zbliżającej się wigilii i świąt Bożego Narodzenia w wykonaniu ponad 30 - osobowego zespołu gwiazd i muzyków legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Koncert złożony jest z utworów stworzonych na tę szczególną okazję przez poetów i kompozytorów krakowskich a także samych Piwniczna m.in. Tamarę Kalinowską, Leszka Wójtowicza, Piotra "Kubę" Kubowicza - co roku powstają nowe utwory. Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom Piwnicy Pod Baranami. Spektakle Piwnicy od lat gromadzą tysiące widzów pragnących zatopić się w magiczny nastrój Wigilii i rodzinnego stołu.

Legendarna krakowska Piwnica Pod Baranami, wystąpi dla Warszawy w specjalnym Świątecznym programie. Ponad 30-osobowa grupa wybitnych Piwnicznych artystów, podzieli się z publicznością swą sztuką - tworząc niepowtarzalną atmosferę. Przedstawią pieśni i utwory autorstwa m. in.: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zigniewa Preisnera, Zygmunta Koniecznego powstałe specjalnie na tę świąteczną okazję - pełną ciepła i życzeń.

Zwyczaj Piwnicznego kolędowania i spotkań opłatkowych wprowadził przed laty nieodżałowany Piotr Skrzynecki. Artyści przygotowują, co roku nowe utwory, pastorałki. Z biegiem lat zebrało się tego tak wiele, że zespół Piwnicy Pod Baranami postanowił podzielić się z wierną publicznością tymi wspaniałymi utworami jak przysłowiowym opłatkiem. I ruszyli jak kolędnicy w trasę.

"Piwnica pod Baranami", to symbol Krakowa Piwnica była dla kilku pokoleń Polaków krainą wolności i zarazem magii. Wciąż jest wspólnotą aktorów, muzyków i piosenkarzy, wciąż proponuje nowe programy, wciąż przyciąga publiczność.

Wśród eleganckiej publiczności na widowni nie brakuje znanych twórców życia artystycznego i publicznego nie tylko z Krakowa. Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich są jak zwykle; niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów "piwnicznych": Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana, Tomasza Kmiecika, Pawła Pierzchały i innych. Muzykę z wielkim powodzeniem piszą sami "piwniczni artyści" jak: Piotr "Kuba" Kubowicz, Dorota Ślęzak, Tamara Kalinowska, Agata Ślazyk.

Występują nadal trzy pokolenia "Piwniczan" Są artyści związani z Piwnicą... od jej zarania: Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Mieczysław Święcicki/książę nastroju/, pokolenie średnie: Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, Krzysztof Janicki, Piotr "Kuba" Kubowicz, Michał Półtorak, Krzysztof Janicki, Jerzy Odrowąż Wysocki, Tomasz Kmiecik, i ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciej Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Paweł Pierzchała, Adrian Konarski i inni.

PIWNICA POD BARANAMI" - LEGENDA I RZECZYWISTOŚĆ Określenie "legendarna" w stosunku do Piwnicy Pod Baranami jest absolutnie prawdziwe. Ta legenda powstająca latami ma swoje rzeczywiste uzasadnienie. Oto na małej scenie 6 m2 występują same gwiazdy: Czarny Anioł Polskiej Piosenki Ewa Demarczyk /wówczas już po sukcesach w paryskiej Olimpii/, znany scenograf w kraju i poza Krystyna Zachwatowicz, wszechstronnie utalentowany i demoniczny /aktor, autor, malarz, scenograf, fotografik, scenarzysta, stolarz/ w jednej osobie - Wiesław Dymny, pierwszy w Polsce Ludowej interpretator pieśni i romansów A.Wertyńskiego - Mieczysław Święcicki, grafik, aktor filmowy, specjalista od monologów gazetowych Krzysztof Litwin, poeta i kompozytor wstępującego pokolenia Leszek Długosz, niezwykła pieśniarka Ewa Sadowska, a poza tym Ewa Wiśniewska, Miki Obłoński, a wcześniej aktorka Barbara Nawratowicz, malarka Danuta Kluzowa, przy fortepianie głośny już Zygmunt Konieczny i idący za nim po sławę Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki. Wokół nich artyści malarze i scenografowie: Kazimierz Wiśniak, Jerzy Skarżyński, a nad nimi wszystkimi Wielki Mag i Konferansjer niezwykły Inspirator i reżyser PIOTR SKRZYNECKI.

A na sali 120 osób, a może 110. Kupienie biletów na koncert było tak nierealne jak budowa krakowskiego metra. Grupa stałych przyjaciół krakowskiej inteligencji rodem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tygodnika Powszechnego, Akademii Sztuk Pięknych, Prawników i Lekarzy zapełniała salę w każdą sobotę przyprowadzając nowych widzów i przyjaciół. Program niby taki sam jak tydzień temu, a jednak zupełnie inny. Częste wizyty europejskich artystów i na scenie i na widowni /Jean Louis Barrault, Marcel Marceau, Steven Spielberg...) Nie będziemy dalej dopełniać legendy, bo ona dopełnia się sama.

Inna niż w latach 60-tych, odmienna od lat 70-tych, wielce różna od 80-tych i całkiem zmieniona po śmierci Piotra.

Godnym podkreślenia jest fakt, że Piwnica... była i jest nadal miejscem debiutu wielu obecnie uznanych artystów i kompozytorów (G.Turnau, A.Szałapak, J.Wójcicki i inni) oraz tych młodszych jak Dorota Ślęzak (stypendystka M. Krakowa), Adrian Konarski, Beata Czernecka czy najmłodsze spośród nich jak Agata Ślazyk i Kamila Klimczak.

Wystąpi Zespół Piwnicy Pod Barnami.

Wystąpią Artyści Piwniczni: Alosza Awdiejew Beata Czernecka Krzysztof Janicki Rafał Jędrzejczyk Tamara Kalinowska Kamila Klimczak Tadeusz Kwinta Piotr "KUBA" Kubowicz Ola Maurer Miki Obłoński Maciek Półtorak Agata Ślazyk Dorota Ślęzak Mieczysław Święcicki Aneta Talkowska Andrzej Talkowski Ewa Wnuk Krzyżanowska Czesław Wojtała Leszek Wójtowicz Wystąpią Muzycy Piwniczni: Michał Chytrzyński - skrzypce Adrian Konarski - piano Tomasz Kmiecik - piano Paweł Kuźmicz - gitara basowa Marek Michalak - puzon, akordeon Kamila Owsianików - flet Paweł Pierzchała - piano Agata Półtorak - skrzypce Michał Półtorak - skrzypce Jerzy Odrowąż Wysocki - gitara