Twory - Wieczór dla dorosłych w Experymencie

Kultura, Gdynia

Data 31.10.2015 20:00-01.11.2015 00:00
Miejsce Centrum Nauki EXPERYMENT
Adres al. Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety 24 zł

Już 31 października, w sobotę, w godzinach od 20:00 do 24:00 odbędą się: wykłady ekspertów, warsztaty, pokazy, gra na wystawie i wiele więcej.

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, tak mówił Albert Einstein. EXPERYMENT podczas wieczoru dla dorosłych pt. TWORY zaprezentuje w najciekawszy sposób wiedzę o wyobraźni, przełamie komercyjny charakter tego dnia oryginalnym podejściem do tematu fantastyki grozy.

TWORY wyobraźni zagoszczą na wystawie gdyńskiego centrum. Będą pośród nich poTWORY z ludowych wierzeń, takie jak wampiry czy wilkołaki. Goście dowiedzą się co się stanie z poTworami w reakcji z chemicznymi roztworami. Czy nadal będą wyłącznie ułudą, czy jednak, wraz z "Opowieściami grozy", nabiorą bardziej realnych kształtów?

Tego wieczoru tajniki luminescencji staną się jasne w strefie warsztatowej - wyTWÓRNI Lux in tenebris, czyli światło w ciemności. Dla najodważniejszych swe wrota otworzy nawiedzony zamek - zwiedzą go uczestnicy ścieżki z elementami gry integracyjnej poTWORNEJ expedycji. Na pamiątkowym zdjęciu z fotobudki fotoSTWORY może okazać się, że gośćmi na wystawie nie są wyłącznie ludzie. Całości wydarzenia towarzyszyć będą tajemnicze uTWORY grane przez DJ-a.

Bilety w cenie 24 zł dostępne są TUTAJ.

Sprzedaż biletów w serwisie on-line do dnia 31.10.2015 do godz. 13:00 lub do wyczerpania puli. Bilety dostępne w kasach CNE w dniu wydarzenia od godz. 9:00 - do wyczerpania miejsc

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

sTWORY - WYKŁADY

Na sali kinowej (sala mieści 88 osób):

"Opowieści grozy", czyli wykłady ekspertów:

  • 20:30 - "Wampiry - historia nieznana", czyli czego nie wiemy o wampirach. Słuchacze dowiedzą się o genezie legend o tych ważnych "postaciach" legend i popkultury. Wykład poprowadzą doświadczone popularyzatorki nauki, edukatorki Centrum Nauki EXPERYMENT: Ewelina Pająkowska i Angelika Raether.

  • 21:30 - "Wielki strach na dużym ekranie", czyli o efektach specjalnych w filmach grozy. Wykład poprowadzi Borys Badtke, filmoznawca, student Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracował m.in. jako asystent reżysera filmu "Karbala"(2015).

  • 22:50 - "W kinie straszy! Krótka historia filmowego horroru". O genezie i rozwoju gatunku filmów grozy opowie Grzegorz Fortuna, filmoznawca, recenzent, doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

  • 20:15, 21:00, 21:45, 22:30, 23:15 wykład cykliczny na salce AKCJA: CZŁOWIEK (sala mieści 50 osób) - "Legendy czy genetyczne mutacje", czyli mini-wykład o mutacjach genetycznych. Podważy istnienie sTWORÓW i pozwoli zbadać ślady legend w nauce. Wykład poprowadzi edukatorka EXPERYMENTU Renata Żywicka.

poTWORNA expedycja - ścieżka zwiedzania

  • 20:00-23:30 podczas ścieżki zwiedzania goście będą mieli szansę odkryć tajemnice nawiedzonego zamku. W ramach ścieżki znajdą się integracyjne zadania grupowe zakładające m.in. budowę generatora prądu, koordynację centrum informatycznego, przygotowanie zakwaterowania. Początek ścieżki - w oznaczonym miejscu przy scenie na wystawie.

rozTWORY - science show

  • 21:30, 22:30, 23:30 pokaz na scenie, który jest jednocześnie zakończeniem ścieżki zwiedzania. Okazuje się, że szalony naukowiec zamyka gości w laboratorium. Czy uda się wszystkim uwolnić z pracowni Frankensteina, gdzie ożywiony zostaje poTWÓR? Doświadczeni chemicy EXPERYMENTU zaprezentują uczestnikom wydarzenia odpowiednią dawkę naukowych wrażeń.

wyTWORY - warsztaty

  • 20:00-23:30 "Lux in tenebris, czyli światło w ciemności" w przestrzeni warsztatowej na wystawie HYDROŚWIAT. Warsztaty dla osób zafascynowanych luminescencją, fluorescencją oraz bioluminescencją. Zajęcia kreatywne, podczas których powstaną fantazyjne ozdoby i gadgety do fotobudki. Tworzenie lampionów do oświetlenia drogi po nawiedzonym zamku. A dla ciekawych zagadka - jak to się dzieje, że ciecz nienewtonowska raz jest płynna, a drugi raz jest ciałem stałym?

  • 20:00-23:30 stanowisko LUMI i FLUO, przy którym będzie można stworzyć świecącą w ciemności experymentalną naukową pamiątkę oraz pobawić się chemiczną ektoplazmą.

uTWORY - DJ olo.b

**DJ olo.b **od 10 lat jest aktywny na trójmiejskiej i nie tylko scenie klubowej. W jego setach króluje muzyka elektroniczna house, deep house, electro, future bass lecz nie stroni też od klasyków. Można go posłuchać m. in. w Mewie Towarzyskiej, Wtedy, Cooltura Chmielna 101, Stacja de Lux czy Cafe Absinthe.

TWÓRCZA interakcja

  • 20:00-24:00 Stanowisko multimedialne składające się z interaktywnego stołu oraz totemu, jak i gogli Oculus Gear przenoszących gości w wirtualną rzeczywistość.

fotoSTWORY - fotobudka

  • 20:00-24:00 TWÓRCZA pamiątka? Wystarczy wybrać odpowiednie towarzystwo, gadget, pozę i GOTOWE!