Wiedźmin w kulturze popularnej. Zobacz wystawę

Kultura, Gdańsk

Data 03.10.2015 10:00-04.12.2015 18:00
Miejsce Muzeum Archeologiczne
Adres ul. Mariacka 25/26
Miejscowość Gdańsk
Bilety 8, 10, 15 zł

Jak zmieniał się Wiedźmin? W jaki sposób ewoluowała najsławniejsza polska postać Fantasy ostatniego dziesięciolecia? Do 4 grudnia mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć wszystko, co związane ze słynnym Geraltem z Rivii, w ramach niezwykłej wystawy "Wiedźmin w kulturze popularnej", zorganizowanej w gdańskim Muzeum Archeologicznym.

"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy Powroźniczej" - od tego zdania rozpoczął się wiedźmiński fenomen, który trwa do dziś. Wszystko zaczęło się od opowiadania "Wiedźmin" nadesłanego w 1986 roku przez Andrzeja Sapkowskiego na konkurs organizowany przez magazyn Fantastyka. Dziś Sapkowski jest jednym z najpoczytniejszych polskich autorów, a jego powieści, przetłumaczone na blisko 40 języków, ukazują się na całym świecie, w setkach tysięcy egzemplarzy.

  • Pierwsze wydanie "Fantastyki" zawierające opowiadanie z cyklu "Wiedźmin", niepublikowane dotąd ilustracje do komiksów i książek, grafiki koncepcyjne z gier, miecze Geralta i specjalnie pozyskiwane ze studiów filmowych stroje postaci. To wszystko zobaczyć można naszej wystawie – zachęcają organizatorzy.

Odwiedzający wystawę mogą również zagrać w grę Wiedźmin 3: Dziki Gon - najnowszą odsłonę wirtualnych przygód Geralta. Dla wielu osób gratką będzie także koncert zespołu Percival – muzyków, którzy stworzyli muzykę do gry. Odbywaj się również prelekcje Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trikster. Organizatorzy wystawy zapraszają również do jej współtworzenia poprzez fan-art oraz cosplay.

Integralną częścią wizerunku wiedźmina są komiksy wydawane od 1990 roku, współtworzone przez Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego. Do dziś wspominają oni, jak trudno było narysować "ten uśmiech jak pęknięta rana".

Oprócz komiksów i książek wiedźmin jest również bohaterem gier komputerowych. Pierwsza część stworzona przez CD Projekt RED ukazała się w 2007 roku i stała się wielkim sukcesem. Gry z wiedźminem w roli głównej sprzedają się dziś w milionach egzemplarzy. Na samą trzecią część złożono ponad 1,5 mln zamówień przedpremierowych, a na przestrzeni dwóch tygodni od wydania, fani gry spędzili łącznie prawie 15 mln godzin na zabawie. Grę wiedźmin dostał w prezencie od prezydenta Bronisława Komorowskiego Barack Obama. Wiedźmin jest pewnego rodzaju ambasadorem Polski, który rozkochuje w sobie miliony fanów na całym świecie.

Wystawa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 11:00 do 19:00. Wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia. Ceny biletów: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, grupowy normalny 10 zł, grupowy ulgowy 8 zł.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ul. Mariacka 25/26.

Wszelkie pytania należy kierować pod adres mailowy: [email protected].

Uwaga: Wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia!