Okręty Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej przypłyną do Gdyni

Sport, Gdynia

Data 07.10.2015 08:30-11.10.2015 19:00
Miejsce Nabrzeże Francuskie
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

W środę (7 października) po raz pierwszy w historii do polskiego portu wpłyną okręty Marynarki Wojennej Chin. W Gdyni zacumują trzy jednostki: niszczyciel rakietowy „Jinan”, fregata rakietowa „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu”. Wizyta zakończy się w niedzielę (11 października).

Na powitanie 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej, na Zatoce Gdańskiej, wyjdzie polska korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Zgodnie z morskim ceremoniałem, zagraniczna grupa okrętów zostanie powitana przez polską jednostkę na morzu i w jej asyście przejdzie do portu w Gdyni. Jednostki zacumują przy Nabrzeżu Francuskim (przy kapitanacie Portu Gdynia), a wejście niszczyciela rakietowego „Jinan” zaplanowano na godzinę 10:00.

Zespół okrętów z Chin pod dowództwem kontradmirała Jianxun Wang, przywita Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Marian Ambroziak oraz Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Mordel. Ten ostatni będzie pełnił rolę gospodarza wizyty.

Podczas oficjalnej ceremonii powitania, zostaną odegrane hymny obu państw z jednoczesnym podniesieniem flag narodowych na maszt. Wojskową asystę honorową stanowić będzie Kompania Reprezentacyjna MW. Przedstawiciele Polskiej Marynarki Wojennej, w ramach oficjalnych uroczystości, złożą wizytę na pokładzie chińskiego niszczyciela. W tym czasie do portu wejdą pozostałe dwie jednostki. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na godz. 10:50 zaplanowano możliwość godzinnego zwiedzania niszczyciela rakietowego „Jinan” dla społeczności chińskiej mieszkającej w Polsce, a także dla przedstawicieli mediów.

Dodatkowo, w piątek, 9 października, o godzinie 09:00, na Narodowym Stadionie Rugby (Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego) odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej i chińskimi marynarzami. Godzinę później, o godzinie 10:00 delegacje Polska i Chińska złożą wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Również tego samego dnia, o godz. 12:00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, odbędą się polsko – chińskie zawody wioślarskie.

W sobotę, 10 października, pokłady okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej zostaną udostępnione do zwiedzania. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można odwiedzić w godzinach 8:30 – 16:30, natomiast pozostałe jednostki: fregatę rakietową „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu” w godzinach 8:30 – 18:00.

W niedzielę, 11 października, o godz. 10:00, okręty Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej opuszczą port w Gdyni i udadzą się w dalszy rejs.

Wizyta okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej w Polsce to efekt 66 lat współpracy pomiędzy państwami. To właśnie dzień 7 października 1949 roku jest uważany za oficjalną datę nawiązania polsko – chińskich stosunków dyplomatycznych.

Pierwszą w historii wizytę swoich okrętów w polskim porcie chińskie władze zapowiedziały pod koniec lipca, podczas wizyty w Chinach wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Od trzech lat ministrowie obrony Chin i Polski, co roku składają wzajemne wizyty. To efekt zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami.