Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej

Kultura, Gdynia

Data 24.09.2015 10:00-26.09.2015 21:00
Miejsce Gdyńskie Centrum Filmowe
Adres Plac Grunwaldzki 2
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nie da się porównać do innych podobnych przedsięwzięć łączących sztukę, naukę i rozrywkę. Jest to największy w Polsce festiwal i jedyny tak wszechstronnie opowiadający najnowszą historię naszego kraju. Siódma edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 24-26 września w Gdyńskim Centrum Filmowym.

  • Zależy nam na edukacji, nowoczesnym patriotyzmie w najlepszym wydaniu, bez skrótów i banałów. Bohaterami festiwalu są bohaterowie wojenni, bohaterowie podziemia niepodległościowego po wojnie oraz Solidarności - tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia. - Jesteśmy im to winni. Nie możemy uznać, że już swoje zrobiliśmy. To tylko fragment długu, który spłacamy za ich walkę z dwoma totalitaryzmami. To dla nich powstał ten festiwal. W jednej z recenzji prasowej  przeczytałem o tym, że ktoś kto nie był nigdy na tej imprezie, ale chodził po górach, powinien wiedzieć, jaka panuje tu atmosfera. Jest ona porównywalna do tej w schronisku górskim - dodaje.

Tegoroczna edycja obfituje w wyjątkowo dużą liczbę wydarzeń, jak zapewniają organizatorzy tak bogatej oferty programowej nie ma żaden festiwal kultywujący pamięć polskich bohaterów niepodległościowych działającym po wybuchu II wojny światowe. W tym roku pokazanych zostanie 45 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym 19 w konkursie głównym.

W programie są także konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież, konkursy na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot - „De profundis".

Festiwal NNW przyniesie także wydarzenia dla fanów muzyki - liczne koncerty, w tym Panien Wyklętych z Kasią Kowalską. W Gdyni zaśpiewa również Katy Carr - brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia.

  • Zaczęłam śpiewać o polskiej historii po napisaniu piosenki "Kommander`s Car" na mój trzeci album „Coquette". To historia niezwykłej ucieczki dokonanej przez Kazimierza „Kazika" Piechowskiego z obozu koncentracyjnego w Auschwitz w czerwcu 1942 - opowiada Katy Carr - Pisząc tę piosenkę nie wiedziałam, że Kazik żyje. Gdy się o tym dowiedziałam, w 2009 r. pojechałam go odwiedzić. Nagraliśmy wtedy nasze spotkanie, i nagranie wykorzystaliśmy w krótkometrażowym filmie dokumentalnym pt. „Kazik i samochód komendanta". Powiedział mi o swoich doświadczeniach, jako więźnia Auschwitz z numerem obozowym 918 i w partyzantce już po ucieczce. To Kazik zaszczepił we mnie poczucie patriotyzmu i on jest powodem, dla którego zaczęłam śpiewać o polskiej historii. Ta opowieść sprawiła, że chcę poznać moją polską historię w jak większym stopniu, by bardziej rozumieć dzielnych Polaków i moje polskie korzenie, z których jestem bardzo dumna - dodaje.

Festiwal to również budowanie poczucia wspólnoty, odkrywanie tożsamości narodowej, tworzenie pola do wolnej dyskusji, przekazywanie wartości narodowych kolejnym pokoleniom. Integruje również liczne środowiska polonijne. Twórcy konsekwentnie największy nacisk kładą na bohaterów i ich historie. Temat wyklętych ma spajać, inspirować, przywoływać autorytety, upatrując ich w postawach niezłomnych przodków.

Więcej informacji na stronie.