Promocja opowiadań Stanisława Janke „Łiskawica i Psë - retranskrypcja”

Książki, Wejherowo

Data 24.09.2015 18:00
Miejsce Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
Adres ul. Zamkowa 2a
Miejscowość Wejherowo

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zapraszają na promocję opowiadań Stanisława Janke „Łiskawica i Psë – retranskrypcja”, wydanych w serii „Dzysdniowô kaszëbskô proza” przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w uwspółcześnionej pisowni kaszubskiej.

Spotkanie odbędzie się 24 września 2015 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a. Spotkanie poprowadzi red. Dariusz Majkowski. Referat „Janke odkryty i odkrywany” wygłosi prof. Daniel Kalinowski. Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

Smutne dzieciństwo. Surowe życie. Brak miłości. Męka codzienności. Krótkie chwile życia wyobraźni… Takie określenia mogą się pojawić po lekturze debiutanckich form epickich Stanisława Jankego. Musiało minąć sporo lat, aby Janke jako kaszubskojęzyczny autor powieści powrócił.

W 2015 roku po 27 latach od pierwszego wydania znowu wychodzi Łiskawica, a po 24 latach ponownie publikowane są Psë. Mnóstwo rzeczy się w literaturze kaszubskiej w tym czasie zmieniło. W nowych realiach społeczno-politycznych kaszubskość można wyrażać w przeróżny sposób, bez obawy o cenzurę czy konsekwencje administracyjne. Współczesne przypomnienie takich utworów, jak Łiskawica oraz Psë pozwala na prześledzenie procesu wzrastania literatury kaszubskiej, umożliwia również odpowiednie docenienie artystycznego wysiłku, jaki włożył pisarz w stworzenie tych utworów.