Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Nowa wystawa Państwowej Galerii Sztuki – Nić życia

Kultura, Sopot

Data 18.09.2015 11:00-11.10.2015 19:00
Miejsce Państwowa Galeria Sztuki
Adres Plac Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie od 18 września zaprasza do oglądania nowej wystawy „Nić życia”. Artystyczny, „tekstylny” protest przeciwko współczesnemu niewolnictwu będzie można zobaczyć w przestrzeni PGS-u do 11 października 2015 roku.  

Alicja Stańska - Stryjecka

Jest pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, która ukończyła Ecole Lesage – prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel. W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Paryska Ecole Lesage od prawie 100 lat kształci hafciarzy, którzy są autorami skomplikowanych zdobień na kreacjach kolekcji Haute Couture najsłynniejszych projektantów mody. To prawdziwa świątynia haftu i jedno z niewielu miejsc, w których podtrzymuje się sztukę pracy ręcznej i rzemiosła. Według Alicji Stańskiej – Stryjeckiej doskonalenie rzemiosła, dbałość o detal i najwyższą jakość materiałów oraz wierność filozofii Fair Trade, to zasady, którymi powinien kierować się każdy twórca.  

Sztuka – protest przeciwko współczesnemu niewolnictwu

Artystka traktuje sztukę jak misję. Chciałaby swoją pracą uwrażliwić ludzi na piękno oraz unikatowy charakter rzemiosła i pracy ręcznej, a także na nieetyczne działania związane z wykorzystywaniem dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa i „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. Artystka jest do tego stopnia wierna idei Fair Trade, że nie używa w swojej pracy surowców (nici, tkanin, ozdób, koralików, a nawet... nożyczek) pochodzących z Chin, Indii lub innych krajów, w których nie przestrzega się zasad uczciwego traktowania pracowników. W swoich kreacjach nie wykorzystuje również naturalnych futer.  

Na wystawie będzie można zobaczyć kobiece części garderoby zaprojektowane i zdobione ręcznie przez samą artystkę. W przestrzeni galerii pojawią się także obrazy haftowane szydełkiem crochet de luneville.

Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 19.00. Wernisaż odbędzie się 17 września o godz. 19.30.