Łodzie i statki w archeologii

Inne, Gdańsk

Data 21.09.2015 08:00
Miejsce Narodowe Muzeum Morskie
Adres Ołowianka 9-13
Miejscowość Gdańsk

W poniedziałek (21 września) rozpocznie się międzynarodowe sympozjum "Łodzie i statki w archeologii. To czternasta edycja konferencji, dedykowanej środowisku archeologów morskich oraz podwodnych i druga, organizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Organizacja International Symposium on Boat and Ship Archaeology jest owocem wielu lat pracy i osiągnięć naukowców, skupionych wokół instytucji. Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.

W tym roku program sympozjum poświęcony jest przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Naukowcy z Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii będą dyskutowali o ewolucji konstrukcji łodzi oraz statków oraz ich wpływie na dziedzictwo archeologiczne oraz na uwarunkowania historyczne i geograficzne.

Z odczytem na temat wraku Ma'agan Michael przyjeżdża profesor Yaacov Kahanov z Uniwersytetu w Haifie. Dr Fred Hocker wyjaśni tematykę rekonstrukcji armat z historycznego żaglowca "Vasa", a profesor Eric Rieth z Francji przedstawi tematykę XVII-wiecznych francuskich statków śródlądowych z rzeki Sommy.

Iwona Pomian, kierownik działu Badań Podwodnych NMM omówi ostatnie osiągnięcia i plany Muzeum związane z odkryciami archeologicznymi. Tomasz Bednarz i Janusz Różycki zaprezentują wyniki badań na wrakach zatoki Gdańskiej z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D, a dr hab. Waldemar Ossowski przedstawi problematykę wraków statków z Wisły, jako przykład historii długiego trwania systemu transportu. Krzysztof Zamościński z Działu Etnologii Morskiej NMM zaprezentuje tematykę łodzi sporządzanych w przeszłości ze skóry w rejonie dolnego Dniepru.