Rak głowy i szyi - sprawdź, czy nie chorujesz

Inne, 81-348 Gdynia

Data 21.09.2015 12:30-25.09.2015 14:00
Miejsce Izba Przyjęć Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyn
Adres ul. Wójta Radtkego 1
Miejscowość 81-348 Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Od 21 do 25 września ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce, w tym gdyński ośrodek, zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać”. Celem kampanii jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby, a w konsekwencji – zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań jednego z najczęstszych i zarazem najmniej znanych nowotworów.

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu) i jest szóstym rakiem pod względem częstości występowania w Polsce. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat odnotowano 20-procentowy wzrost liczby zachorowań na tę chorobę.

Niestety świadomość dotycząca zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi jest wciąż niewielka. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku, 75% ankietowanych Europejczyków nie potrafi udzielić podstawowych informacji dotyczących tej grupy chorób, co przekłada się na niewielką liczbę wczesnych rozpoznań.

Ponad 60% pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby i umiera na przestrzeni 5 lat. Natomiast we wczesnym etapie zaawansowania choroby stopień przeżywalności wynosi nawet 90%.

  • Szanse pacjenta na wyleczenie lub zminimalizowanie negatywnych skutków choroby, są tym wyższe, im szybciej ją rozpoznamy. Nowotwory głowy i szyi, poza tym że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia społecznego i znacznego utrudnienia życia. To do wspomnianych deficytów właśnie odnosi się temat przewodni tegorocznych działań – mówi profesor Wojciech Golusiński, Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

Czynnikami wpływającymi na rozwój raka głowy i szyi są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u obu płci wraz z wiekiem. Pośród pacjentów 61% mężczyzn i 53% kobiet to osoby z grupy 45-64 lat.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Pod kątem nowotworów głowy i szyi powinny się zbadać przede wszystkim, osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które zauważyły u siebie chociaż jeden z poniższych objawów, utrzymujący się przez co najmniej trzy tygodnie:

  • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej

  • ból gardła

  • utrzymująca się chrypka

  • ból i/lub trudności w połykaniu

  • guzek w szyi

  • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

We wtorek (22 września) oraz czwartek (24 września) od godziny 12:30 do 14:00, a także w piątek (25 września) od godziny 12:00 do 14:00 w Izbie Przyjęć Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni (ul. Wójta Radtkego 1, 81-348 Gdynia) będzie można sprawdzić swój stan zdrowia właśnie pod kątem nowotworów głowy oraz szyi.

Badanie polega na piętnastominutowej wizycie u lekarza laryngologa, który przeprowadza wywiad oraz analizę polegającą na sprawdzeniu, czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto lekarz ocenia stan narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.

Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Natomiast jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje chorego na badania mające na celu ustalenie ich charakteru i stopnia zaawansowania.

III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii "Make Sense", którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society) w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów. Trzecia edycja Tygodnia, która odbędzie się w dniach 21-25 września, ma na celu poszerzenie wiedzy nt. choroby, jej czynników ryzyka, objawów, a przede wszystkim – wagi wczesnej diagnostyki.

[IMG]3[/IMG]