Festiwal Literacki - Czytanie Pomorza. Korzenie

Kultura, Sopot

Data 02.09.2015 10:00-04.10.2015 20:00
Miejsce PGS Sopot
Adres pl. Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot
Bilety 10 zł , ulgowy 7 zł

Zapraszamy na wystawę TOMASZ GUDZOWATY "CLOSER" do Państwowej Galerii Sztuki.

Wystawa czynna do 4 października 2015, codziennie w godz. 10:00 - 20:00 (od 7 września: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00).

Tomasz Gudzowaty - debiutował w połowie lat 90., ale jego nazwisko trafiło na czołówki gazet w 1999 roku dzięki pierwszej nagrodzie w kategorii "Przyroda" na World Press Photo. Przed nim po wyróżnienie w najważniejszym międzynarodowym konkursie fotografii prasowej sięgnęło zaledwie kilku Polaków. Pamiętne zdjęcie, przedstawiające dwa młode gepardy tuż przed zabiciem swojej pierwszej ofiary, zostało wysoko ocenione zarówno jako dokument przyrodniczy, jak i dzieło artysty o rozpoznawalnym, osobistym stylu, trafiając nie tylko na łamy prestiżowych publikacji, jak Cartier Art Magazine, ale nawet do encyklopedii, szkolnego podręcznika i na znaczki pocztowe.

Gudzowaty odbył później jeszcze kilka podróży po Afryce subsaharyjskiej, wzbogacając swój dorobek o setki zdjęć słoni, lwów, gepardów, antylop gnu, zebr i innych zwierząt oraz o kolejne nagrody. W roku 2008 udał się na Antarktydę, przywożąc stamtąd unikatowe zdjęcia pingwinów cesarskich żyjących w odległej kolonii na Morzu Weddella. Na południową półkulę powrócił kilka lat później, w 2014 roku, tym razem fotografując bogatą faunę Falklandów i Południowej Georgii. Fotografia przyrodnicza Gudzowatego, zachowując charakter dokumentu i wierna tradycji klasycznego fotoreportażu, wyróżnia się ekspresyjną, wyrafinowaną formą plastyczną, co jest widoczne zwłaszcza w jego obrazach wspaniałych spektakli natury, takich jak doroczna migracja gnu lub sezon lęgowy w wielotysięcznych koloniach pingwinów. Będąc równie uważnym obserwatorem wydarzeń w wielkiej skali oraz najdrobniejszych szczegółów, Tomasz Gudzowaty stawia widza oko w oko z naturą, ukazując jej potęgę i nieodparte piękno.

Wystawa w Sopocie jest pierwszym tak obszernym przeglądem dorobku Tomasza Gudzowatego w dziedzinie fotografii przyrody.

"Prawdziwa moc fotografii ujawnia się wtedy, kiedy fotograf potrafi w pojedynczym kadrze zawrzeć historię Jeden moment, ten właśnie, wyraża więcej niż jakikolwiek opis. Oglądając sekretny świat dzikich zwierząt na zdjęciach Tomasza Gudzowatego ma się wrażenie przeżywania takich chwil. Tej książki się doświadcza, ponieważ dzięki niej stajemy się częścią świata natury, odkrywając obyczaje, zachowania, słabość i siłę zwierząt zamieszkujących świat odległy od naszego. Świat wciąż realny, wciąż nieskażony. Ta książka przypomina, że piękno naszego świata jest warte zachowania. Chroniąc przyrodę, chronimy własną planetę. Każde z tym zdjęć budzi marzenia o lepszym świecie.", Franca Sozzani.