Kacper Kowalski - Efekty Uboczne

Kultura, Gdynia

Data 12.06.2015 10:00-06.09.2015 20:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety 4 ulgowy, 7 normalny, 15 rodzinny, wstęp wolny do 7 lat

Przez trzy letnie miesiące w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać "Efekty Uboczne" - unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka z perspektywy lotu ptaka.

Godziny otwarcia:

  • Wtorek, środa, piątek: 10.00 - 18.00

  • Czwartek: 12.00 - 20.00

  • Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Kacper Kowalski, polski pilot i fotograf nagradzany wielokrotnie za swoje zdjęcia z powietrza.

  • "Efekty Uboczne" to projekt dokumentalny, w którym pokazuję relację pomiędzy człowiekiem i naturą. Jest uniwersalny, choć zdjęcia do niego powstawały w Polsce, również w okolicach Gdyni, gdzie mieszkam i gdzie mam swoją bazę - mówi Kacper Kowalski.

Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni.

Zaskakujące wizualnie i malarskie, pozwalają na otwartą interpretację naszych działań wobec natury.

Ze zdjęć, które przygotowuje Kacper Kowalski, kurator projektu, Agnieszka Jacobson-Cielecka, ułożyła wystawę z 25 prac. To największy tegoroczny przekrojowy pokaz prac fotografa w Polsce. Od początku roku Kowalski prezentowany był m.in. w Mediolanie, w Salzburgu, a także w Nowym Jorku - w The Curator Gallery.

Wystawę w nowojorskiej Chelsea, w galerii dla artystów, którzy właśnie wchodzą na najwyższy poziom, organizowała Ann Moore, mecenas sztuki oraz wieloletnia prezes TIME Inc., amerykańskiego giganta medialnego wspólnie z Billem Shapiro - kuratorem, wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu LIFE.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie - obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce I na świecie. Kacper Kowalski - jako jedyny Polak w tym roku - odebrał nagrodę World Press Photo w Amsterdamie. To jego trzecie wyróżnienie w tym konkursie. Otrzymał je właśnie za prezentowany projekt długoterminowy - Efekty Uboczne.

Kowalski jest laureatem nagród i wyróżnień w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miedzy innymi: World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of The Year International - POYi (2012, 2014, 2015), Grand Press Photo (2009,2011,2012,2013,2014) W styczniu 2014 roku ukazał się pierwszy debiutancki album "Efekty uboczne".

Zdjęcia Kacpra Kowalskiego są wystawiane m.in. w Singapurze, Mediolanie, Londynie, Edynburgu, Paryżu, a sygnowane odbitki wchodzą w skład kolekcji prywatnych.

Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.