Rygalik. Istota rzeczy

Kultura, Gdynia

Data 04.07.2015 10:00-04.10.2015 20:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety 4 - 15 zł

Już od lipca w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę "Rygalik. Istota rzeczy". Ekspozycja prezentuje osiągnięcia reprezentanta młodej generacji polskiego projektowania - Tomka Rygalika, którego prace już dziś cieszą się uznaniem na całym świecie.

Wystawa czynna: 4.07.2015 - 04.10.2015.

Godziny otwarcia:

  • Wtorek, środa, piątek: 10.00 - 18.00

  • Czwartek: 12.00 - 20.00

  • Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Wystawa odbywa się w ramach cyklu "Polskie Projekty, Polscy Projektanci". Dzięki ekspozycji zwiedzający poznają nie tylko osiągnięcia Tomka Rygalika, ale także prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik.

Praktyka w najlepszych światowych firmach i biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, projekty zrealizowane w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie oraz działalność pedagogiczna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to główne etapy kariery i sfery aktywności Tomka Rygalika.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawia najważniejsze prace projektanta - zarówno te pochodzące ze wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiące trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki.

Tomek Rygalik - studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w Pratt Institite w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Platforma PG13). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged.

Studio Rygalik - powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 roku studio mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 roku została w partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne.

Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal's, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE.

W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu, jak również na łamach międzynarodowej prasy: "Icon", "Interni", "Wallpaper", "Experimenta", "Blueprint", "New York Times" i "Financial Times".

Ceny biletów: normalny: 7 zł, ulgowy: 4 zł oraz bilet rodzinny: 15 zł.