Wystawa 'Marzyciele'

Kultura, Gdańsk Wrzeszcz

Data 29.08.2015 12:00-30.09.2015 22:00
Miejsce Nowa Kolonia
Adres al. Grunwaldzka 51
Miejscowość Gdańsk Wrzeszcz
Bilety Wstęp wolny

Wystawa pt. "Marzyciele" odbywa się w ramach piątej edycji projektu WRZESZCZ ART!.

Prace wideo można oglądać do końca września od wtorku do soboty w godzinach od 12.00 do 22.00. Organizatorem wydarzenia jest Kolonia Artystów. Miejsce: Nowa Kolonia, ul. Grunwaldzka 51, Gdańsk Wrzeszcz. Projekt Wrzeszcz ART! (5 edycja) dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Diana Rönnberg urodzona w 1983 r. w Gorzowie WLKP w Polsce. Przeprowadziła się do Szwecji w wieku ośmiu lat. W 2002 roku ukończyła Liceum Muzyczne w miejscowości Kungsbacka (Szwecja). 2004­-2009 Studia na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Komunikacji Multimedialnej, kierunek Fotografia, ASP w Poznaniu. (Dzisiaj UAP.) 2009 Obroniła swoją pracę magisterską z wyróżnieniem u profesora Krzysztofa. J. Baranowskiego, Pracę pisemną obroniła u prof. Romana Kubickiego. 2013 Rozpoczęła studia doktoranckie na wydziale intermediów, ASP w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Polsce oraz w Szwecji. Zajmuję się sztuką video, fotografią, instalacją, malarstwem, poezją oraz śpiewem.

Kordian Lewandowski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Katedra Intermedialna. Dyplom uzyskał w 2008. W środowisku młodych trójmiejskich artystów jest postacią wyjątkową. Po pierwsze dlatego, że z naturalną łatwością odnajduje się we wszystkich dziedzinach sztuki: w jego portfolio znajdziemy prace z zakresu rzeźby, rysunku, malarstwa, performance'u, fotografii czy filmu. Po drugie, niemal wszystkie dokonania tego artysty cechują się nietuzinkową estetyką i precyzją wykonania. Kordian Lewandowski, mówiąc o swojej twórczości często używa pojęcia "Epigon", nakreślając w ten sposób i siebie i swoją sztukę.

WRZESZCZ ART!

To cykliczny projekt artystyczny o charakterze interdyscyplinarnym i długofalowym. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2011 - została powołana w nowej siedzibie Kolonii Artystów Galeria Wideo, w której prezentowano artystów posługujących się w swojej twórczości, wideo, dokumentem, filmem, video-artem.

W czterech edycjach projektu udział wzięli uznani artyści: Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski, Aleksandra Wenta i Alicja Karska, Maciej Chodziński, Maciej Salomon, Dorota Walentynowicz, Wojciech Zamiara, Hubert Czerepok, Urszula Wasielewska, Karolina Breguła, Agnieszka Jarząbowa, Kije i Adamski, Mateusz Pęk, Maciej Szupica, Bogna Burska i Elvin Flamingo.

Głównym celem projektu jest prezentowanie i gromadzenie prac wideo artystów, tak aby powstała swoista kolekcja - archiwum edukacyjne dostępne dla każdego. W roku 2014, dzięki wsparciu finansowemu i współpracy merytorycznej z Instytutem Kultury Miejskiej została wydana też płyta DVD z filmami zaproszonych artystów. Na płycie znalazł się wybór filmów 13 artystów, którzy tworzą i mieszkają w Trójmieście.

"WRZESZCZ ART!" to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki.

Podczas 5 edycji w roku 2015 projekt zostanie rozwinięty o dodatkowe obszary. Zostaną zorganizowane: pokazy wideo, warsztaty i koncerty.