43. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie

Koncerty, Władysławowo

Data 02.07.2015 20:00-27.08.2015 00:00
Miejsce Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Miejscowość Władysławowo
Bilety Wstęp wolny

43. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa Romana Kużla, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2015 roku, w każdy wakacyjny, czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. Wstęp na koncerty jest wolny.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym Organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerem edycji jest Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki.

Tegoroczna edycja obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 6 krajów, tj. Francji, Turcji, Włoch, Litwy, Wlk. Brytanii oraz oczywiście z Polski.

Formuła koncertów, wzorem lat ubiegłych zamyka się w koncertach tematycznych. Idee fix tej edycji jest jednak przybliżenie słuchaczom instrumentów mniej znanych, bądź na co dzień nie kojarzonych bezpośrednio z muzyką tzw. poważną. Usłyszymy zatem Warszawski Kwintet Akordeonowy – znakomity, ceniony zespół, który przybliży nam znane dzieła muzyki klasycznej w transkrypcjach na pięć akordeonów. Tydzień później zabrzmi wyjątkowy zespół gitarowy Jacaras, który wraz z wybitną sopranistką Julietą Gonzales-Springer z Meksyku wykona dzieła z czasów wielkich odkryć geograficznych i misji do „Nowego Świata”. Muzyka ze Starego Kontynentu, a dokładnie muzyka francuska w koncercie „Pod niebem Paryża” zabrzmi w wykonaniu młodego zespołu, a nagrodzonego już Fryderykiem – Morpheus Saxophone Quartet – kwartetu saksofonowego z Warszawy. Całości wyjątkowych instrumentów dopełni altówka – instrument bardzo rzadko pojawiający się w programach koncertowych. Zagra na niej, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi – dr Dorota Stanisławska.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne 2015 to również plejada znakomitych organistów polskich i zagranicznych. Wśród nich m.in.: prof. Józef Serafin, prof. Marietta Kruzel-Sosnowska, Andre Siekierski /Francja/, Nicolo Sari /Włochy/, Richard Basier /Wlk. Brytania/, czy Hoel Hazebroucq – znakomity francuski improwizator.

Tegoroczna edycja to także „trampolina młodych” – znakomitej młodej dyrygentki, wywodzącej się z Władysławowa, a obecne mieszkającej na Litwie – Zofii Guz, która poprowadzi Orkiestrę Festiwalową 13 sierpnia oraz Sonera Yildirima – barytona z Turcji.

Zapraszamy serdecznie do udziału, w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym na wybrzeżu – 43. edycji Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.

Więcej informacji na Facebooku.


Harmonogram:

2 lipca 2015

Recital mistrzowski

Józef Serafin – organy /Warszawa/

9 lipca 2015

Pieśni bez słów

Tadeusz Melka – wiolonczela /Wrocław/

Karol Lipiński-Brańka – skrzypce /Wrocław/

Tomasz Głuchowski – organy /Wrocław/

16 lipca 2015

Transkrypcje i improwizacje

Warszawski Kwintet Akordeonowy

Noël Hazebroucq – improwizacje org. /Francja/

23 lipca 2015

Koncert „z Nowego Świata”

Julieta Gonzales – sopran /Meksyk/

Zespół gitarowy Jacaras

Nicolo Sari – organy /Włochy/

30 lipca 2015

Muzyka i architektura

Zespół wokalny Simultaneo

Richard Brasier – organy /Wielka Brytania/

6 sierpnia 2015

Pod niebem Paryża

Morpheus Saxophone Quartet

André Siekierski – organy /Francja/

13 sierpnia 2015

Magia smyczków

Dorota Stanisławska – altówka /Łódź/

Marietta Kruzel-Sosnowska – organy /Warszawa/

Kameralna Orkiestra Festiwalowa

Zofia Guz – dyrygent /Litwa/

20 sierpnia 2015

Magnificat

Antonina Witajewska-Grzelak – mezzosopran /Poznań/

Soner Yildirim – baryton /Turcja/

Adam Klarecki – organy /Włocławek/

27 sierpnia 2015

Postludium

Błażej Musiałczyk – organy /Gdańsk/

Organizatorzy: Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Partner: Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki.