'Gdy drzewa śpiewają' - wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Kitowskiej

Kultura, Rumia

Data 10.06.2015 18:00-30.06.2015 00:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna nr 1
Adres ul. Pomorska 11
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

W środę, 10 czerwca o godz. 18.00, zapraszamy do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi (ul. Pomorska 11) na wernisaż wystawy malarstwa „Gdy drzewa śpiewają” Jolanty Kitowskiej.

„Drzewo jest zdumiewająco ludzkie w swej istocie. Stojąc nieruchomo pośród innych jednocześnie wznosi się ku niebu, ku słońcu, ku nieznanej przestrzeni. Pragnie światła. Latem szepce cichutko, albo płacze, zimą skrzypi. A czasem, gdy czas i pora są odpowiednie, śpiewa. O ciemnych nocach, zimnych porankach, o palącym słońcu i łamiących gałęzie mrozie. Śpiewa o życiu dłuższym niż ludzkie, o wiatrach niosących powietrze z nieznanych przestrzeni, o słońcu, do którego już tak niedaleko…To opowieść nie dla ludzkiego ucha.

Ich śpiew przyciąga, ich milczenie fascynuje, a one cały czas mówią. Wystarczy się wsłuchać”.

Jolanta Kitowska- jest Rumianką, ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Przez wiele lat zajmowała się pracą zawodową i wychowywaniem dzieci. Na pewien czas wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam zaczęła malować w technice olejnej. Gdy zaczęło jej brakować warsztatu, ukończyła internetowy kurs malarstwa i rysunku w Stradford Career Institute. Uczęszczała także na wieczorowe kursy portretu i rysunku w Art League of Long Island. Po powrocie do Polski doskonaliła malarskie pasje w Studiu Sztuki Znak w Gdańsku. W 2011 roku otworzyła Rumską Pracownię Malarską "Akt" przy ulicy Wejhera, gdzie organizowane są kursy rysunku, malarstwa i rzeźby.

Wystawa malarstwa Jolanty Kitowskiej od 10 czerwca – 30 czerwca Czynna w godzinach otwarcia placówki.