Jubileuszowe X Regaty Nord CUP coraz bliżej

Sport,

Data 27.06.2015 00:00-05.07.2015 00:00

Jubileuszowy Nord CUP coraz bliżej. Podczas X Regat Nord CUP pierwszy raz wyłonieni zostaną mistrzowie Europy, również po raz pierwszy na Nord CUP’ie rozegrane zostaną Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Jachtów Morskich oraz Mistrzostwa Polski ORC Sportboat. Zmagania żeglarzy będzie można obserwować podczas 9 dni regatowych, od 27 czerwca do 5 lipca. Bazą regat po raz kolejny jest AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich.

  • Zapraszamy na Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Jachtów Morskich, które będą rozgrywane w formule ORC International. To jedyna szansa żeby zyskać tytuł mistrza Polski w żeglarstwie morskim w tym roku – opowiada Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat Nord CUP.

Podczas 3 dni startów planowany jest jeden wyścig długodystansowy, jeden średni i kilka krótkich. W tym samym czasie rozgrywane będą Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej przeliczane wg ORC Club.

Jest to szersza i łatwiej dostępna formuła, ponieważ w tym roku ORC zaoferowała tym, którzy jeszcze jej nie używali darmowe wystawienie certyfikatu. Dodatkowo przeliczniki KWR zostały przeliczone na ORC Club, więc bardzo łatwo wystartować można na jachcie morskim w regatach Nord CUP walcząc o tytuł mistrzowski nie tylko mistrza Polski, ale też mistrza Zatoki Gdańskiej – dodaje.

Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej potrwają 2 dni. Nowością Nord CUP’u będą również Mistrzostwa Polski ORC Sportboat, które są nowością też w Polsce, bo takich regat w naszym kraju jeszcze nie organizowano.

  • To propozycja dla wszystkich, którzy startują na małych jachtach typu sportboat, np. Delphia 24, Skippi 650, Melges 20 itp. W ramach tych regat zamierzamy rozegrać 7 wyścigów, w tym jeden średni – mówi Michał Korneszczuk.

W drugą sobotę regat wystartuje 6 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, łączący regaty Nord CUP ze zlotem żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W tegorocznym „Bursztynowym Wyścigu” wezmą udział wszyscy startujący w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Zatoki Gdańskiej oraz Mistrzostwach Polski Sportboat, bo jest on częścią ich zawodów.

W środę 1 lipca rozpoczną się Mistrzostwa Europy klasy Korsarz, Korsar Euro CUP. Zmagania europejskich załóg tej klasy potrwają do soboty 4 lipca. Organizatorzy planują rozegranie 10 wyścigów, które wyłonią mistrza Europy.

Licznie w tym roku na Górkach Zachodnich stawią się żeglarze startujący na laserach, bo oprócz wspomnianych wcześniej jachtów morskich, o tytuły mistrza Polski walczyć będą załogi jachtów Laser Standard (juniorzy) i Laser 4.7 (kobiety), a o punkty Pucharu Polski powalczą zawodnicy startujący na Laserach Radial. Jachty klas Hobie 16, Hornet i Nautica 450 po raz kolejny wystartują podczas Nord CUP’u w Mistrzostwach Polski, a dla startujących w klasach Delphia 24, Europa, Finn, Laser Radial, Micro, OK Dinghy, Omega, Scandinavia Skippi 650 będzie to szansa na zdobycie punktów w Pucharze Polski.

Regaty Nord CUP to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Na wodzie rywalizują zarówno młodzi adepci sztuki żeglarskiej, dla których często są to pierwsze starty w dużej imprezie, jak też doświadczeni zawodnicy. Jednak regaty Nord CUP to nie tylko rywalizacja. To wielkie żeglarskie święto i wspaniała atmosfera, gdzie Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na jachcie mogą porozmawiać na lądzie z utytułowanymi sportowcami podpytując o ich doświadczenia, technikę, wspomnienia. W minionych edycjach regat spotkać można było m.in. Mateusza Kusznierewicza, Piotra Kulę, Zbigniewa Gutkowskiego, Piotra Tarnackiego… a to tylko niektórzy znani żeglarze, którzy się tam pojawili.