Premiera i specjalny pokaz filmu, który zmienił ludzkie myślenie

Filmy, Gdynia

Data 23.05.2015 18:00
Miejsce Klub Filmowy w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Adres Al. Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety 10 zł lub za okazanie kwatralnika Bliza

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na premierowy pokaz specjalny filmu „Citizenfour” – tegorocznego laureata Oscara i nagrody BAFTA w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki, dzięki wiedzy Edwarda Snowdena.

W styczniu 2013 roku reżyserska filmowa Laura Poitras otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone m.in. przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Wkrótce w Hongkongu sfilmowała rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena.

Gościem spotkania będzie dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, kieruje Wydziałem Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności, jest współautorem raportu poświęconego ruchowi społecznemu ACTA pt. „Obywatele ACTA.”   Projekcja odbędzie się 23 maja 2015 (sobota) o godzinie 18:00 w Klubie Filmowym w Gdyni, który mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym przy Al. Zwycięstwa 96/98.

Przy wstępie należy okazać egzemplarz kwartalnika artystycznego Bliza (jeden z dwu - od wyboru - najnowszych numerów), który będzie także do kupienia na miejscu, w specjalnej cenie, za 10 zł.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Pełny opis filmu: Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Trzecia część trylogii  filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”) miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana”: Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Jeden z prawników w filmie mówi, że w naszych czasach wolność jest tożsama z utrzymaniem prywatności, która staje się ostatnim bastionem autonomii w zglobalizowanym świecie.

Film nie jest tylko szczegółowym zapisem tych rozmów oraz atmosfery pokoju hotelowego za zakrytymi kotarami, ale pokazuje również konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominających świat opisany przez Orwella. Czy godzimy się na życie pod kontrolą, która nie zna granic? Czy jesteśmy zainteresowani walką o swoją prywatność? Laura Poitras pracując nad filmem, była wielokrotnie zatrzymywana przy przekraczaniu granicy z USA, a po premierze światowej filmu przeniosła się do Berlina.   Trailer

  Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Centrum Nauki EXPERYMENT kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami DOCS AGAINST GRAVITY FF.

W cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na DOCSAG, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie organizatorzy zapraszają do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.